27. 7. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

„Som starý, už nepotrebujem toľko jesť,“ často počúvame od seniorov. Je to však úplne mylný názor. Práve v starobe má výživa úplne nezastupiteľnú úlohu pre udržanie zdravia. Pojmom malnutrícia sa označuje nedostatočná výživa alebo podvýživa, čiže nedostatočný príjem energie a živín, ktorý ohrozuje jedinca závažnými zdravotnými komplikáciami. Môže viesť k zvýšenej chorobnosti a v prípade dlhodobejšieho zanedbania aj k úmrtiu. Typickým príznakom malnutrície je neželaný váhový úbytok, celkovo nízka telesná hmotnosť, nápadne nízky príjem stravy, svalová aj celková slabosť a tiež výrazné zmeny vo výsledkoch laboratórnych vyšetrení.

Malnutrícia v starobe patrí k pomerne častým javom a s postupujúcim vekom sa vyskytuje čoraz viac. Stúpa aj v prípade závažnejších ochorení a so znižujúcou sa mierou sebestačnosti. Bez zaujímavosti nie je ani fakt, že doma žijúci zdraví seniori trpia malnutríciou oveľa menej ako starí ľudia, ktorí sú v opatere domovov pre seniorov a iných sociálnych zariadení.

Obrázok

Obmedzenie príjmu potravy má vplyv na zvýšenú chorobnosť

Príčin malnutrície je celé množstvo a často sa navzájom kombinujú.. Medzi najčastejšie patrí zhoršené vnímanie chuti a čuchu, nechutenstvo, zníženie pocitu smädu, znížená tvorba slín alebo problémy s chrupom. Senior si potom vyberá len tie potraviny, ktoré dokáže odhryznúť a rozžuť, ale zároveň tým obmedzuje príjem niektorých dôležitých zložiek výživy, akými sú vláknina, bielkoviny alebo niektoré vitamíny.

V starobe sa tiež objavuje zhoršené trávenie a vstrebávanie živín a veľa seniorov bojuje aj s obmedzenou pohyblivosťou, čo má vplyv na nákup potravín aj prípravu pokrmov. K rozvoju malnutrície prispieva aj výskyt niektorých chronických ochorení a užívanie veľkého množstva liekov, medzi nežiaduce účinky ktorých patrí často nechutenstvo.

Dôležitá je aj psychika

Na vznik malnutrície však majú vplyv aj ekonomické faktory, napríklad nízky dôchodok, a psychosociálne faktory, kedy osamelosť a sociálna izolácia môžu viesť až k tomu, že senior stratí chuť do jedla, nebaví ho variť len pre seba a jeho strava sa stane jednotvárnou, nevyváženou a chýba jej pestrosť.

V dôsledku toho dochádza k úbytku svalovej hmoty a zníženiu celkovej fyzickej výkonnosti. Logicky sa potom zvyšuje riziko pádov, zlomenín a ďalších poranení. Imunitný systém sa postupne oslabuje, čo vedie k vyššej chorobnosti, väčšej náchylnosti k infekciám a ďalšiemu obmedzeniu príjmu potravy.

Zároveň malnutrícia negatívne ovplyvňuje schopnosť organizmu regenerovať a zhoršuje priebeh chronických ochorení. Súvisí tiež so zhoršením a predĺžením liečby rán, a tým pádom aj s vyšším rizikom vzniku dekubitov (preležanín). Veľmi závažné sú aj poruchy bdelosti, objavuje sa nezáujem o okolie, pokles aktivity, dezorientácia a znížená sebestačnosť, ktoré nepriaznivo pôsobia na kvalitu života.

Základom je prevencia, nepodceňujte ju

Liečba malnutrície je veľmi zložitá a nie vždy úspešná, preto je potrebné jej vzniku predchádzať. Predovšetkým je potrebné dbať na dodržiavanie vyváženej, kvalitnej a pestrej stravy počas celého života. V starobe toto pravidlo platí dvojnásobne. Súčasne je dôležité podporovať u seniorov aj pohybovú aktivitu, aby si udržali svalovú hmotu.

Venujte viac pozornosti nielen sebe, ale predovšetkým svojim rodičom a starým rodičom. Pri akýchkoľvek problémoch súvisiacich s príjmom stravy je potrebné včas zakročiť. Včasným zásahom môžete predísť závažným zdravotným komplikáciám, preto sa nebojte vyhľadať nutričného terapeuta a konzultovať s ním riešenie.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
srdce ovoce zelenina
Zásady správneho stravovania seniorov

Výživa patrí medzi základné fyziologické potreby, je dôležitou podmienkou zachovania ľudského života...

Celý článok