V našom okolí aj na ľudskom tele sa nachádza celá rada mikroorganizmov, ktoré môžu pri ochorení, poranení alebo poruche imunity pre ľudský organizmus byť veľmi škodlivé. Z tohto dôvodu existuje skupina pravidiel, postupov a prípravkov, ktoré pomáhajú hygienu a dezinfekciu zabezpečiť. Predovšetkým v zdravotníckych zariadeniach je dodržiavanie týchto pravidiel prioritou, a to ako pre zdravotnícky personál, tak aj pre pacientov.

Medzi základné druhy dezinfekcie patria dezinfekcia fyzikálna, keď sa škodlivé druhy mikroorganizmov odstraňujú pomocou tepla alebo žiarenia. Pri chemickej dezinfekcii sa používajú rôzne zlúčeniny látok v kvapalnom alebo plynnom zložení, ktoré sa aplikujú omývaním, postrekom alebo ponorením. Pri fyzikálno-chemickej dezinfekcii sú metódy kombinované napríklad v pracích alebo čistiacich strojoch.

Ako si poradiť s hygiénou a dezinfekciou vám poradia tieto stránky. Dozviete sa, kedy a ako si správne umyť a dezinfikovať ruky, aj to, že v zdravotníckom zariadení máte právo dezinfekciu vyžadovať.

Články na tému
Lenka Hobzová podcast Medicína
Tajomstvo správnej hygieny rúk | Podcast Medicína

Nenechajte si ujsť najnovšiu epizódu podcastu Medicína, ktorá bola vydaná pri príležitosti Svetového...

Celý článok
Starostlivosť o ústnu dutinu bez lekára za chrbtom
Starostlivosť o ústnu dutinu bez lekára za chrbtom

V posledných dňoch sa vám možno stalo, že vám stomatológ, ktorý vás pozýva na preventívne prehliadky...

Celý článok
Vojanec Bulovka
Vladimír Vojanec: dodržiavajte nariadenia a odporúčania, chránite nielen seba, ale aj tých ostatných

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou v rámci výskytu nového typu koronavírusu a...

Celý článok
Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme.

Poradňa