Rana znamená poškodenie tkaniva alebo prerušenie anatomickej kontinuity tkaniva. Tieto poškodenia vznikajú mechanickým, teplotným alebo chemickým pôsobením na tkanivo. Zahojenie rany je proces, kedy dochádza k uzavretiu rany a vytvoreniu jazvy. Ak bola rana zašitá, okraje rany začínajú k sebe zrastať. Tento proces hojenia čistých a zašitých rán sa nazýva primárne hojenie.
V prípade, že nebola rana zašitá, dorastajúce granulačné tkanivá postupne vypĺňajú vzniknutú dutinu a následne sa premenia na jazvu. Tento proces hojenia sa nazýva sekundárne hojenie.
Zahojenie rany prebieha vždy v troch navzájom naviazaných fázach. Prvou je fáza čistiaca, keď dochádza k rozpadu a uvoľneniu poškodených tkanív. Potom následuje rekonštrukčná fáza, keď sú vzniknuté dutiny vyplnené granulačným tkanivom, ktoré sa v poslednej epitelizačnej fáze premieňa na jazvu. Proces zahojenia rany trvá v závislosti od jej veľkosti od 10 dní do niekoľkých mesiacov. Zahojenie rany urýchli udržiavanie rany v čistote, pravidelná dezinfekcia a použitie obväzov, ktoré udržujú ranu v vlhkom prostredí.

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...
Celý článok
Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...
Celý článok
Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...
Celý článok