Rana znamená poškodenie tkaniva alebo prerušenie anatomickej kontinuity tkaniva. Tieto poškodenia vznikajú mechanickým, teplotným alebo chemickým pôsobením na tkanivo. Zahojenie rany je proces, kedy dochádza k uzavretiu rany a vytvoreniu jazvy. Ak bola rana zašitá, okraje rany začínajú k sebe zrastať. Tento proces hojenia čistých a zašitých rán sa nazýva primárne hojenie.

V prípade, že nebola rana zašitá, dorastajúce granulačné tkanivá postupne vypĺňajú vzniknutú dutinu a následne sa premenia na jazvu. Tento proces hojenia sa nazýva sekundárne hojenie.

Zahojenie rany prebieha vždy v troch navzájom naviazaných fázach. Prvou je fáza čistiaca, keď dochádza k rozpadu a uvoľneniu poškodených tkanív. Potom následuje rekonštrukčná fáza, keď sú vzniknuté dutiny vyplnené granulačným tkanivom, ktoré sa v poslednej epitelizačnej fáze premieňa na jazvu. Proces zahojenia rany trvá v závislosti od jej veľkosti od 10 dní do niekoľkých mesiacov. Zahojenie rany urýchli udržiavanie rany v čistote, pravidelná dezinfekcia a použitie obväzov, ktoré udržujú ranu v vlhkom prostredí.

Články na tému
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
27. 7. 2022
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
25. 5. 2022
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
12. 3. 2022
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok
Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme.

Poradňa