Rána znamená poškození tkáně, nebo přerušení anatomické kontinuity tkání. Tato poškození vznikají mechanickým, tepelným nebo chemickým působením na tkáně. Hojení rány je proces, kdy dochází k uzavření rány a vytvoření jizvy. Jestliže byla rána sešitá, okraje rány začínají k sobě srůstat. Tento proces hojení čistých a sešitých ran se nazývá primární hojení. 

V případě, že nebyla rána sešitá, dorůstající granulační tkáně postupně vyplňují vzniklou dutinu a poté se přemění na jizvu. Tento proces hojení se nazývá jako sekundární hojení. 

Hojení rány probíhá vždy ve třech na sebe navazujících fázích. První je fáze čistící, kdy dochází k rozpadu a uvolnění poškozených tkání. Poté následuje rekonstrukční fáze, kdy jsou vzniklé dutiny vyplněny granulační tkání, která se v poslední epitelizační fázi přeměňuje na jizvu. Proces hojení rány trvá v závislosti na její velikosti od 10 dnů do několika měsíců. Hojení rány urychlí udržování rány v čistotě, pravidelná dezinfekce a použití obvazů, které udržují ránu ve vlhkém prostředí.

Péče
o ránu

Každý člověk se ve svém životě setkává s různými ranami. Mohou poznamenat jak jeho duši, tak jeho tělo.

My si pod pojmem rána představíme porušení celistvosti kůže a péčí o rány na lidském těle se také budeme zabývat.

Články na tému
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok
Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme.

Poradňa

Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi kosťou a pevnou podložkou. Koža a podkožie nedostávajú dostatok kyslíka a postupne odumierajú. Náchylnejšie na vznik preležanín sú miesta s tenkou tukovou a svalovou vrstvou, čiže päty, členky, oblasti nad krížovou a sedacou kosťou, prípadne veľké výčnelky stehennej kosti. Preležaniny sú veľmi bolestivé a často bývajú nebezpečným zdrojom infekcie.

Stavba kože

Koža je najväčším orgánom. Jej plocha závisí od telesných proporcií, u dospelého môže tvoriť až 2 m2 a predstavovať 5 – 9 % hmotnosti celého tela. Znalosť stavby kože pomáha pochopiť deje, ktoré sa v nej odohrávajú. Koža sa skladá z dvoch hlavných vrstiev, nazvaných pokožka a zamša, ktoré sa nachádzajú na tretej vrstve, zvanej podkožie.

Funkcia kože

Koža je orgánom mnohých funkcií, vrátane funkcie estetickej. Ak niekto trpí kôrnatením tepien, určite na prvý pohľad nevzbudí takú pozornosť, ako človek s jazvou alebo chronickou ranou. Koža je tiež komunikačným nástrojom tela. Pri náhlom zblednutí, spotení, alebo sčervenaní je hneď možné rozpoznať psychické rozpoloženie človeka.

Dôležité funkcie kože

Ochranná – najdôležitejšou úlohou kože je ochrana organizmu pred škodlivinami vonkajšieho prostredia – UV žiarením, chemickými zlúčeninami, fyzikálnymi vplyvmi, mikroorganizmami – a stratou tekutín.

Poškodenie kože

Poškodením celistvosti kože vznikajú rany, ktoré sa na pomerne širokej stupnici závažnosti pohybujú od „nič to nie je“ po rozsiahle až život ohrozujúce poranenia. Aj keď sa môže zdať, že sú v tele dôležitejšie orgány, bez ktorých nemôžeme žiť, človek nemôže prežiť ani so značne poškodenou kožou. Stačí si spomenúť na popáleniny. Poškodenie kože zanecháva následky v podobe jaziev a je vždy viac či menej bolestivé. Nebezpečenstvo všetkých rán spočíva v tom, že pod vplyvom rôznych okolností sa zo zanedbateľného poranenia môže rozvinúť poranenie závažné.

Slovník hojenia rán

Zdajú sa vám byť naše texty príliš odborné? Pripravili sme pre vás slovník pojmov, ktorý vám pomôže ľahšie sa vo všetkých výrazoch zorientovať. Slovník obsahuje pojmy, ktoré sa v textoch vyskytujú najčastejšie. Všetky termíny sú podrobnejšie vysvetlené v článkoch o hojení rán.

Prípravky na ošetrenie preležanín a vredov

Na liečbu zle sa hojacich rán, predovšetkým preležanín, vredov predkolenia a diabetickej nohy používame celý rad prípravkov a zdravotníckeho materiálu, ktoré ovplyvňujú jednotlivé fázy hojenia. Prednosť dávame krytiu, ktoré umožňuje vlhké hojenie rán.

Antiseptické prípravky

Úlohou imunitného systému je zbaviť ranu mikroorganizmov, čomu môžeme pomôcť antiseptickými prípravkami, ktoré odstránia z rany infekciu. Obsahujú látky na báze antibiotík, aj látky, ktoré uľahčujú ich prenikanie bakteriálnym biofilmom.

Ošetrenie diabetickej nohy

Cukrovka (diabetes) je metabolické ochorenie, pri ktorom je porušené spracovanie cukrov v bunkách. Pre vstup cukru do buniek je nevyhnutný hormón inzulín. Buď ho má diabetik nedostatok (diabetes I. typu), alebo jeho bunky s inzulínom nespolupracujú (diabetes II. typu). Postupujúcu cukrovku sprevádzajú chronické komplikácie súvisiace s poškodením drobných ciev a nervov.