Urológia je lekársky odbor, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu ochorení močopohlavného ústrojenstva u mužov a močových orgánov u žien. Medzi močové orgány patria obličky, močový mechúr a močová trubica. U mužov patrí do oboru urológie aj diagnostika a liečenie ochorení prostaty, penisu a semenníkov.

Medzi najčastejšie ochorenia obličiek patria ich chronicke zápaly, ktoré sú sprevádzané opakujúcimi sa bolestami v chrbte a bruchu, alebo akútne zápaly, pri ktorých je táto bolesť navyše veľmi silná. Tiež zdravotné komplikácie spojené s tvorbou obličkových kameňov sú častým dôvodom na návštevu urológa.

Hlavným príznakom zápalu močových ciest je pálenie alebo rezanie pri močení a časté nutkanie na močenie. Ochorenia a zápaly močového mechúra sú častejšie u žien. Pomerne časté problémy s močovým mechúrom sú nádorové ochorenia. V rámci prevencie urologických ochorení patria medzi najdôležitejšie prevencia rakoviny prostaty u mužov. Tá je zabezpečená pravidelnými prehliadkami, najčastejšie po 50 roku života.

Články na tému
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pre nováčikov do života na štyroch kolesách

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte...

Celý článok
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok
Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme.

Poradňa