12. 7. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

V posledných dňoch sa vám možno stalo, že vám stomatológ, ktorý vás pozýva na preventívne prehliadky, zavolal, aby ste na plánovanú prehliadku nechodili, že počas koronavírusovej epidémie ošetruje len akútne prípady. Väčšina z tých, ktorí takúto správu dostanú, sa v prvej chvíli poteší, ale potom si uvedomí, že má teraz oveľa väčšiu zodpovednosť za zdravie svojej ústnej dutiny. Čo pre ňu môžeme urobiť?

Práve teraz máte príležitosť zamyslieť sa, či je starostlivosť, ktorú ústnej dutine poskytujete, dostatočná. Zubná kefka a pasta sú štandardom, bez ktorého si mnohí z nás nedokážu predstaviť začiatok a koniec dňa. Ale ústna voda? Po jej použití siahne väčšina ľudí až v prípade, keď má nejaký problém.

Prečo používať ústnu vodu

Význam ústnej vody nespočíva len v osviežení dychu. Jej hlavnou úlohou je zbaviť ústa mikróbov, ktorých je v ústnej dutine veľa a ich spoločenstvo je veľmi pestré. Najviac mikrobiálne osídlenie úst ovplyvňuje strava, ale aj ďalšie faktory ako vek, pohlavie a celkový stav organizmu. Zdravý jedinec si vystačí s pravidelnou hygienou, ak je však oslabený chorobou, sú jeho ústa náchylnejšie na rôzne zápaly. Niektoré mikroorganizmy totiž čakajú na vhodný okamih, aby sa začali rozmnožovať, čo sa prejaví viditeľnými zmenami v ústach, ktoré sú nielen viditeľné, napríklad červené sliznice alebo biele povlaky, ale, bohužiaľ, aj cítiť.

Mikroflóru ústnej dutiny môžeme rozdeliť na prechodnú a stálu. S väčšinou stálych mikróbov žijeme bez väčších ťažkostí, ale za určitých podmienok môžu spôsobiť zápaly zubov, slizníc alebo ďasien. Rizikom je okrem oslabenia imunity napríklad fajčenie, zlá hygiena, hormonálne zmeny, tehotenstvo, stres alebo zubný kameň. Práve jeho tvorba sa začína usádzaním zubného plaku, ktorého súčasťou sú baktérie, na povrchu zubov. Ukladaním minerálov zo slín sa plak mení na tvrdý kameň, ktorý musí odstrániť lekár.

Zubný kameň trápi 95 percent populácie a je hlavným rizikovým faktorom zápalu závesného aparátu zuba (parodontitídy). Je možné ho odstrániť pravidelným čistením. Mechanická očista zubov a správna kefka sú oveľa dôležitejšie ako zubná pasta. K zníženej tvorbe zubného plaku a následne aj zubného kameňa pomáha aj ústna voda, ktorá ústnu dutinu zbavuje baktérií.

Nejaký nápad?

Ústnu dutinu môže zbaviť mikroorganizmov a zubného plaku pravidelné a dlhodobé používanie ústnej vody ProntOral®. Je vhodná aj pre osoby s citlivou a problematickou ústnou sliznicou a pre pacientov, ktorí majú sliznice poškodené napríklad ožarovaním alebo chemoterapiou. Účinne znižuje počet mikroorganizmov v ústach a zabraňuje ich premnoženiu.

Znižuje tvorbu zubného plaku, a tým pôsobí preventívne proti vzniku zubného kazu. Jej mentolová chuť navyše osviežuje dych. Nespoliehajte sa teda len na zubného lekára a vyjdite zdraviu svojich úst v ústrety.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Vojanec Bulovka
Vladimír Vojanec: dodržiavajte nariadenia a odporúčania, chránite nielen seba, ale aj tých ostatných

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou v rámci výskytu nového typu koronavírusu a...

Celý článok
Desatoro bezpečného pobytu doma pri koronavírusovej epidémii
Desatoro bezpečného pobytu doma pri koronavírusovej epidémii

Mnohí z vás nechodia počas koronavírusovej epidémie do práce a pracujú z domu. Čím sa situácia líši...

Celý článok
Dôkladné umývanie rúk chráni nielen pred koronavírusom
Dôkladné umývanie rúk chráni nielen pred koronavírusom

Jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré bránia šíreniu koronavírusu, ale aj iných infekčných...

Celý článok