9. 4. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou v rámci výskytu nového typu koronavírusu a ochorenia Covid-19 v Európe by sme vás radi ubezpečili, že dialyzačné strediská B. Braun Avitum situáciu denne monitorujú a priebežne prijímajú primerané opatrenia, ktoré eliminujú potenciálne riziká pre pacientov a prevádzku dialyzačných stredísk.

O pravidlách či nových režimových opatreniach sme sa rozprávali s vedúcim lekárom dialyzačného strediska B. Braun Avitum Praha Bulovka MUDr. Vladimírom Vojancom.

Aké novo vzniknuté režimové opatrenia musia pacienti dodržiavať?

Nové režimové opatrenia vychádzali buď z dlhodobo zavedených hygienických opatrení, ale aj z nových odporúčaní centrály spoločnosti B. Braun v Nemecku, z vydaných odporúčaní odborných spoločností, hlavnej Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti (ISN), ďalej infektológov, a vo finále boli skontrolované protiepidemiologickým oddelením hygienickej stanice. Hygienická stanica ocenila našu pripravenosť.

Medzi dôležité opatrenia týkajúce sa pacientov patrí napríklad to, že si musia pred vstupom na dialyzačnú sálu dezinfikovať ruky, musia mať rúško na tvári po celý čas transportu aj pri pobyte v dialyzačnom stredisku. Po novom sme zafixovali zmeny pacientov tak, aby sa medzi sebou nemiešali, a nastavili sme väčšie časové rozstupy. Týmto spôsobom sme zabránili tomu, aby sa jednotlivé zmeny spolu stretávali. Môžeme tak vykonať ďalšie potrebné opatrenia, napríklad dezinfekciu priestorov.

V obmedzenom režime fungujú aj raňajky dialyzovaných pacientov. Z bezpečnostných dôvodov môže raňajkovať vždy len jeden pacient ob jedno lôžko. Je to tak preto, aby vedľa seba nebolo v rovnakom čase viac pacientov bez rúška. Dôležitým opatrením je aj zákaz návštev v dialyzačných strediskách a vstup do budovy je obmedzený aj pre ďalšie osoby, ako sú napríklad dodávatelia, kuriérske služby a i. Všetky vydané nariadenia je nutné dôsledne dodržiavať. Uvedomme si, že chránime nielen seba, ale aj celé svoje okolie.

Ako sú pre našich dialyzovaných pacientov dostupné laboratórne vyšetrenia na Covid-19?

Dostupnosť vyšetrení sa neustále zvyšuje. Pribúdajú ďalšie odberové miesta a so zvyšujúcou sa dostupnosťou diagnostických setov v laboratóriách je možné vykonávať aj viac vyšetrení za deň. Sme radi, že naše spolupracujúce laboratórium Agel má aj certifikáciu na vykonávanie tohto vyšetrenia vo svojom laboratóriu v nemocnici v Ostrave.

Aktuálnou témou všetkých médií sú ochranné prostriedky. Ako sú na tom pacienti a zdravotníci v dialyzačných strediskách B. Braun Avitum?

V tejto chvíli môžeme povedať, že potrebné pomôcky na ochranu pacientov aj zdravotníkov máme na určitú dobu zabezpečené. Je však potrebné, aby priebežná distribúcia a dodávky zo strany krajských úradov boli už plynulé s dostatočné. Samozrejme, že sa snažíme zabezpečiť potrebné pomôcky aj mimo týchto štátnych zdrojov, a týmto by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí sa na tom podieľajú. Chcel by som sa veľmi poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí pre našich pacientov aj zdravotníkov šili a dodávali ochranné látkové rúška, prípadne vyrábali ochranné štíty.

Môžu nejako pomôcť personálu zvládnuť túto krízu aj priamo samotní pacienti?

Áno, môžu, a to veľmi výrazne tak, že budú dodržiavať základné odporúčania, vrátane nosenia rúšok. Pacienti pomôžu napríklad aj tým, že nebudú zásadné informácie tajiť. Napríklad to, že doma mali teplotu. Rýchle opatrenia môžu pomôcť tak samotnému pacientovi, ako aj všetkým v jeho okolí, vrátane ostatných pacientov v stredisku.

Máte odporúčanie, ako sa majú pacienti správať v domácom prostredí?

Pre pacientov sme vytvorili a rozdali edukačné letáky, kde majú všetky potrebné informácie. Všetkých pacientov prosím, aby sa odporúčaním personálu riadili. Ide o preventívne opatrenia, ktoré výrazne obmedzujú šírenie vírusu. Pre prípad nariadenia karantény máme tiež pre pacientov informácie vo všetkých našich strediskách.

Dávajte si pozor a dodržiavajte nasledujůce odporúčania:

 • Ak máte kašeľ alebo kýchate, vždy používajte jednorazové papierové vreckovky. Po použití ich vyhoďte do odpadkov a potom použite dezinfekciu na ruky, ktorú máte v dialyzačnom stredisku k dispozícii.
 • Pred vstupom do dialyzačného strediska a pri odchode z neho vždy použite dezinfekciu na ruky.
 • Neplánujte si žiadne návštevy v priebehu svojej dialýzy v dialyzačnom stredisku. Tie sú až do odvolania v dialyzačnom stredisku zakázané.

Dodržiavanie týchto odporúčaní pomôže zaručiť bezpečnosť vás aj ostatných. Ak budú nutné akékoľvek ďalšie bezpečnostné opatrenia, včas dostanete ďalšie informácie a odporúčania.

Prevencia infekcií: 10 pravidiel pre osobnú ochranu

 1. Nepodávajte si ruky
 2. Umývajte a dezinfikujte si ruky
 3. Pri kašľaní si nedávajte ruku pred ústa
 4. Pri kašľaní si zakrývajte ústa jednorazovou vreckovkou
 5. Použité vreckovky vyhadzujte do odpadu
 6. Pravidelne vetrajte
 7. Nezdieľajte spoločne žiadne predmety
 8. Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od ostatných
 9. Používajte ochranné pomôcky
 10. Sledujte u seba príznaky ochorenia

Na zaručenie vášho bezpečia a bezpečia ostatných pacientov ako aj personálu dialyzačného strediska vás prosíme, aby ste sa riadili nasledujúcimi pokynmi:

Ak ste v poslednom čase cestovali do zahraničia alebo vykazujete známky infekčného ochorenia – máte príznaky nachladnutia alebo dýchacie ťažkosti – nechoďte do dialyzačného strediska, ale čo najskôr nás kontaktujte telefonicky. Lekár dialyzačného strediska s vami váš stav najprv telefonicky skonzultuje a následne navrhne ďalší postup, vrátane prevozu do dialyzačného strediska alebo do nemocničného zariadenia vyhradeným sanitným vozidlom.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť o ústnu dutinu bez lekára za chrbtom
Starostlivosť o ústnu dutinu bez lekára za chrbtom

V posledných dňoch sa vám možno stalo, že vám stomatológ, ktorý vás pozýva na preventívne prehliadky...

Celý článok
Desatoro bezpečného pobytu doma pri koronavírusovej epidémii
Desatoro bezpečného pobytu doma pri koronavírusovej epidémii

Mnohí z vás nechodia počas koronavírusovej epidémie do práce a pracujú z domu. Čím sa situácia líši...

Celý článok
Dôkladné umývanie rúk chráni nielen pred koronavírusom
Dôkladné umývanie rúk chráni nielen pred koronavírusom

Jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré bránia šíreniu koronavírusu, ale aj iných infekčných...

Celý článok