16. 6. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Dialýzou sa rozumie náhrada funkcie obličiek v prípade ich zlyhávania. Existujú dva hlavné typy dialýzy – peritoneálna (brušná alebo pobrušnicová) dialýza a hemodialýza (krvná dialýza). Každá z možností ponúka pacientom výhody a takisto nevýhody. Odlišujú sa spôsobom zbavovania odpadových látok.

Zatiaľ čo hemodialýza prebieha mimo tela, peritoneálna dialýza sa uskutočňuje v bruchu pacienta a je možné ju vykonávať aj doma.

Peritoneálna dialýza (brušná čiže pobrušnicová dialýza)

Pri tejto metóde sa krv čistí prechodom splodín látkovej premeny do roztoku v pobrušnicovej dutine. Roztok je do brucha napúšťaný tenkou hadičkou natrvalo zavedenou do brušnej steny. Peritoneálnu dialýzu je možné vykonávať aj v pohodlí domova, a to buď niekoľkokrát denne v kratších cykloch (CAPD – kontinuálna peritoneálna dialýza) alebo formou dlhého cyklu, ktorý sa môže robiť v noci počas spánku (APD – automatická peritoneálna dialýza). Preto sa peritoneálna dialýza niekedy nazýva ako domáca dialýza.

Viac informácií o peritoneálnej dialýze.

Hemodialýza (krvná dialýza)

Krv je očisťovaná v špeciálnom prístroji – v tzv. umelej obličke. Znečistená krv sa hadičkou priebežne privádza do prístroja a inou hadičkou sa očistená krv vracia chorému. Tento typ dialýzy prebieha v dialyzačných strediskách dvakrát alebo trikrát týždenne a trvá asi 5 hodín.

Viac informácií o hemodialýze.

Najčastejšie otázky dialyzovaných pacientov

Čo sa stane, keď vynechám celú jednu dialýzu?

Dialýza by sa vynechať nemala. Nezabúdajte, že tých pár hodín týždenne, počas ktorých je vám prečistená krv, dokáže nahradiť nepretržitú prácu zdravých obličiek iba do určitej miery. V prípade, že sa na dialýzu nedostavíte, hrozí riziko potenciálne životu nebezpečných obehových problémov, porúch srdcového rytmu alebo pľúcneho edému. Ak je pre vás ťažké sa na dialýzu dostaviť, čo najskôr sa spojte so svojou nefrologickou ambulanciou a okamžite si dohodnite náhradný termín. Dialýza by sa mala vždy dodržiavať podľa harmonogramu, a to aj vtedy, ak máte chrípku alebo iné zdravotné ťažkosti vyžadujúce pripútanie na lôžko. Váš lekár vás môže v prípade potreby poslať na dialýzu do nemocnice. A ak ste sa už začali cítiť zle po vynechanej dialýze, ihneď volajte sanitku!

Aká veľká je pravdepodobnosť, že moje deti budú tiež potrebovať dialýzu?

To veľmi záleží od toho, aká choroba tento stav spôsobila. Ak trpíte dedičným ochorením obličiek, existuje riziko, že by ho vaše deti mohli mať tiež. Týka sa to napríklad polycystickej choroby obličiek. Ďalšie príčiny ako napríklad vysoký krvný tlak alebo diabetes sú tiež čiastočne dedičné, ale v medicíne sa postupne objavujú čoraz lepšie a lepšie spôsoby, ako ich stabilizovať, a často tak pacientom umožnia vyhnúť sa nutnosti dialýzy.

Prečo ma počas dialýzy svrbí koža, kým pacient vedľa mňa žiadne svrbenie nepociťuje?

Svrbenie sa objavuje príležitostne, ale nie často. Môže mať celú škálu príčin, ako je napríklad lokálne podráždenie kože alebo zlá dialýza. Stalo by sa tak v prípade, keby neboli vhodne odvádzané toxíny. Porozprávajte sa o tom so svojím nefrológom. Ten skontroluje, či nie je problém s funkčnosťou vášho cievneho prístupu alebo je v nedostatočnej dávke dialýzy.

Prečo nemôžem počas dialýzy vstať?

S výzvou, ktorú dialýza predstavuje, sa telo dokáže najlepšie vyrovnať poležiačky alebo posediačky. Určité množstvo vašej krvi je počas celej procedúry aj tak mimo vášho tela a nepodieľa sa na okysličovaní vašich tkanív. Z toho dôvodu musí vaše srdce v priebehu dialýzy oveľa viac pumpovať, čo zaťažuje váš obehový systém. Ak sa chcete hýbať, môžete počas hemodialýzy vyskúšať zopár ľahkých telesných cvikov.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Obličková kalkulačka
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok