21. 2. 2024
Vytlačiť Poslať na e-mail

Vymenovať niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú zdravie obličiek, by určite dokázal každý. Vziať do úvahy všetky, a ešte ich spoľahlivo vyhodnotiť, však dokáže len odborník.

Orientačné výsledky ale poskytne aj špeciálna kalkulačka, ktorú v rámci podpory prevencie spustila spoločnosť B. Braun Avitum. Jej hlavným cieľom je na riziko ochorenia obličiek upozorniť a nasmerovať rizikové skupiny k lekárovi.

Ak by ste sa chceli nechať vyšetriť aj osobne, môžete tak urobiť u svojho praktického lekára alebo sa nechať vyšetriť 14. marca 2024 počas preventívnej akcie Svetový deň obličiek v nefrologických ambulanciách B. Braun Avitum.

Zistite riziko ochorenia obličiek včas

Portál ledviny.cz, ktorého súčasťou je aj obličková kalkulačka, je zameraný na prevenciu ochorení obličiek s radami a tipmi pre prevenciu a zdravie obličiek. Zároveň pacientom a ich rodinám prináša komplexné informácie o problematike ochorenia obličiek.

„Intenzívne sme sa zaoberali myšlienkou, ako dostať prevenciu ochorení obličiek čo najbližšie k ľuďom. Presvedčiť verejnosť, že je potrebné sa o svoje obličky zaujímať a nechať sa aspoň raz za čas vyšetriť, či už u praktického lekára alebo napríklad v rámci Svetového dňa obličiek v nefrologickej ambulancii, je niekedy veľmi zložité. Myšlienku sme preto v duchu príslovia, Keď nejde hora k Mohamedovi, musí ísť Mohamed k vrchu otočili a orientačnú prevenciu sme umožnili ľuďom, ktorí sedia doma pri počítačoch,“

vysvetľuje filozofiu projektu MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum.

Čo zistí obličková kalkulačka?

Vyplnenie sedemnástich základných otázok zaberie testovanému maximálne dve minúty. Najskôr, rovnako ako u lekára, vyplnia základné telesné parametre, a potom sa analyzujú rizikové faktory. Výsledok on-line testu je potom rozdelený do troch kategórií:

  • Riziko ochorenia obličiek sa zdá byť na základe vami vyplnených údajov relatívne nízke.
  • Patríte do rizikovej skupiny. Riziko preberte so svojim praktickým lekárom.
  • Riziko ochorenia obličiek je vo vašom prípade vysoké. Nefrologické vyšetrenie je veľmi vhodné.

„Samozrejme ide iba o orientačný test, ktorý v žiadnom prípade nenahrádza návštevu lekára, ale môže to byť spôsob, ako rizikové skupiny k návšteve odborníka motivovať,“ dodáva Katarína Ročinová.

Projekt bol spustený pred Svetovým dňom obličiek práve preto, aby tí, ktorým kalkulačka bude na základe skóre návštevu lekára odporúčať, mohli počas tohto dňa (14.3.2024) prísť za odborníkom bez objednania, zadarmo a hlavne rýchlo. Kalkulačka je samozrejme užitočná po celý rok a ľudia, ktorým vyšlo, že patria do rizikovej skupiny, môžu neskôr navštíviť svojho praktického lekára alebo sa objednať do nefrologickej poradne.

Upozornenie

Obličková kalkulačka nenahrádza lekársku ani inú odbornú starostlivosť a neponúka diagnózu ani liečbu; slúži výlučne ako vzdelávací a informačný zdroj pre používateľov. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov alebo pochybností o zdravotnom stave prevádzkovateľ kalkulačky obličiek dôrazne odporúča, aby používatelia vyhľadali lekársku alebo inú odbornú starostlivosť. Prevádzkovateľ kalkulačky obličiek ďalej upozorňuje, že nenesie zodpovednosť za akékoľvek poškodenie zdravia používateľa alebo tretích strán v dôsledku používania kalkulačky obličiek.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok
pitný režim
Pitný režim – nie je potrebné dávať si pozor na každý vypitý pohár vody

Príjem tekutín je veľmi dôležitý pre správnu činnosť organizmu, ale mali by sme k nemu pristupovať s...

Celý článok