21. 2. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Darren si pamätá, že býval veľmi plachým a tichým chlapcom z írskej dediny. „Ak by som mal uviesť jednu vec, ktorú som naozaj nenávidel, bolo by to rozprávanie.“ Možno preto, že mu jeho štyri sestry ťažko dovolili, aby sa doma dostal k slovu, dával Darren prednosť hre s loptou. Mal rád takmer každý druh športu: futbal, rugby, hádzanú, squash, box. Sám bol vo všetkých spomínaných športoch dobrý bez toho, aby musel vynaložiť veľké úsilie. Keď dokončil školu, bolo logické, že bude pokračovať v štúdiu športu na univerzite v Bedfordshire, kam nastúpil s obrovským nadšením.

Obrázok

Myslel som si, že potrebujem okuliare…

Jedného dňa musel mladý Ír navštíviť svojho lekára kvôli problémom s očami. „Myslel som, že potrebujem okuliare.“ Namiesto toho mu lekár začal vyšetrovať krvný tlak. Krátko potom prišla diagnóza zlyhania obličiek. Darren spomína, že na začiatku nemal ani tušenie, čo to znamená. Potom sa spustila horská dráha jeho emócií. Ešte včera zdravý a fit, teraz chronicky chorý… Po šiestich mesiacoch zvykania si na život s dialýzou však jeho život znova dostal nový smer – Darren neočakávane dostal darcovskú obličku!

Bež, Darren, bež!

Krátko po úspešnej transplantácii dokázal odcestovať na Svetové športové hry transplantovaných do Japonska ako člen írskeho národného tímu. Bola to skúsenosť, ktorá mu zmenila život – a to nielen kvôli dvom bronzovým medailám, ktoré priviezol domov. „Ten svet, ktorý sa tam pre mňa otvoril, bol jednoducho ohromný.“ Podarilo sa mi reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnej úrovni a stretol som ľudí z celého sveta. Takých, ktorí dokázali fyzicky zvládnuť neuveriteľné veci – rôzne druhy činností, ktoré by som ako ,zdravý‘ športujúci študent nikdy nezažil!“ Keď Darren o svoju novú obličku o dva roky neskôr kvôli infekcii prišiel, práve získal zlatú medailu v pretekoch na 400 m na Európskych športových hrách transplantovaných a dialyzovaných. „Dalo by sa povedať, že som bol najrýchlejší chorý človek v Európe,“ smeje sa. Jeho ľahký zmysel pre humor skryl, aká veľká rana to pre neho musela byť. Zase musel začať chodiť každý druhý deň na dialýzu a netušil, či niekedy získa nový darcovský orgán.

Prijatie choroby je kľúč k „víťazstvu“

„Ale akonáhle som naozaj prijal chorobu ako súčasť seba samého, zjednodušilo sa to. Prijatie je kľúčom. Keď to zvládnete, je dôležité spoločne s lekárom zistiť, ako sa najlepšie dostanete k tomu, aby ste mali telo, v ktorom sa budete cítiť dobre.“ Darren sa rozhodol využiť každú chvíľu svojho času. Čas strávený na dialýze venoval štúdiu kníh a komunikácii v rôznych celosvetových komunitách a fórach a svoje aktívne hodiny využil na športové tréningy a výlety, ktoré dokázal zvládnuť. Jeho cieľom vždy bolo klásť svojmu telu prekážky a prekonávať bariéry. Pomáhalo mu v tom aj pevné presvedčenie, že vždy bude podporovaný rýchlym pokrokom v lekárskom vývoji.

Na Európskych športových hrách transplantovaných a dialyzovaných v Nemecku v roku 2008 vyhral Darren všetky preteky na 100, 200 a 400 metrov. Spätne sa teraz môže pozrieť na celkovo 11 rokov dialýzy a viac ako 1 700 nemocničných pobytov. Sympatický Ír už dávno objavil novú vášeň ‒ verejné prejavy. „Páči sa mi, keď dokážem ľudí nadchnúť a rozosmiať ich.“ Začínal debatami v školách, na ktorých hovoril o živote so zlyhaním obličiek. Medzitým chodil z konferencie na konferenciu ako medzinárodný, veľmi vyhľadávaný rečník. Svojim prejavom o chronických chorobách z pohľadu pacienta dokonca inšpiroval členov Európskeho parlamentu. Darren je presvedčený, že aj s takouto chorobou. A nedávno ho stretlo ďalšie šťastie - dostal novú obličku a dúfa, že teraz bude navždy schopný žiť bez dialýzy. Stal sa aj otcom a žije so svojou rodinou neďaleko Westportu v Írsku. Gratulujeme!

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefroložkou z Dialyzačního centra na pražské Homolce a na Bulovce o...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok
Pacientka na dialýze
Konečne môžem opäť pracovať, hovorí pacientka, ktorá si vykonáva hemodialýzu sama doma

„Je to úplne jednoduché. Teraz nasadím filter, čo je tá najdôležitejšia časť, ktorá mi čistí krv. Z...

Celý článok