25. 7. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke o ochorení obličiek v Českej republike.

V pondelok 19. 5. bol na rozhlasovej stanici ČRo Dvojka odvysielaný rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na Homolke a na Bulovke spoločnosti B. Braun Avitum. Hovorilo sa o nebezpečenstve zvyšujúceho sa výskytu ochorení obličiek. Pani doktorka zdôraznila najmä to, že „ochorenie obličiek sa stáva čoraz častejším fenoménom v dnešnej populácii. Približne každý desiaty Čech má ochorenie obličiek. Je to spôsobené tým, že pribúda ochorení, ako je cukrovka či vysoký tlak, a tiež nezdravým životným štýlom.“

Spomenula aj zákernosť ochorenia obličiek, ktoré nebolia a choroba je často rozpoznaná až pri laboratórnom vyšetrení krvi a moču. Pripomenula, že pri zlyhaní obličiek je možné funkciu orgánu nahradiť transplantáciou obličky, hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou. Zdôraznila aj význam dodržiavania zdravého životného štýlu a predovšetkým dostatočného pitného režimu ako prevencie ochorenia obličiek.

Viac na http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3124315.
Zdroj: http://www.rozhlas.cz/dvojka/portal

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok
pitný režim
Pitný režim – nie je potrebné dávať si pozor na každý vypitý pohár vody

Príjem tekutín je veľmi dôležitý pre správnu činnosť organizmu, ale mali by sme k nemu pristupovať s...

Celý článok
Běh
Dialýza bežcov nezastaví

Väčšina populácie sa domnieva, že zlyhanie obličiek a dialýza znamenajú automaticky koniec všetkých...

Celý článok