25. 7. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke o ochorení obličiek v Českej republike.

V pondelok 19. 5. bol na rozhlasovej stanici ČRo Dvojka odvysielaný rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na Homolke a na Bulovke spoločnosti B. Braun Avitum. Hovorilo sa o nebezpečenstve zvyšujúceho sa výskytu ochorení obličiek. Pani doktorka zdôraznila najmä to, že „ochorenie obličiek sa stáva čoraz častejším fenoménom v dnešnej populácii. Približne každý desiaty Čech má ochorenie obličiek. Je to spôsobené tým, že pribúda ochorení, ako je cukrovka či vysoký tlak, a tiež nezdravým životným štýlom.“

Spomenula aj zákernosť ochorenia obličiek, ktoré nebolia a choroba je často rozpoznaná až pri laboratórnom vyšetrení krvi a moču. Pripomenula, že pri zlyhaní obličiek je možné funkciu orgánu nahradiť transplantáciou obličky, hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou. Zdôraznila aj význam dodržiavania zdravého životného štýlu a predovšetkým dostatočného pitného režimu ako prevencie ochorenia obličiek.

Viac na http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3124315.
Zdroj: http://www.rozhlas.cz/dvojka/portal

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Obličková kalkulačka
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok
pitný režim
Pitný režim – nie je potrebné dávať si pozor na každý vypitý pohár vody

Príjem tekutín je veľmi dôležitý pre správnu činnosť organizmu, ale mali by sme k nemu pristupovať s...

Celý článok