10. 12. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Príjem tekutín je veľmi dôležitý pre správnu činnosť organizmu, ale mali by sme k nemu pristupovať s rozumom a s vedomím, že aj nadbytočné množstvo vody môže organizmus poškodiť. Filtračná kapacita obličiek je obmedzená, a tým, že človek vypije viac vody naraz, sa ich činnosť nezvýši. Potreba tekutín je individuálna záležitosť závislá od mnohých faktorov. Záleží od hmotnosti človeka, veku, pohlavia, fyzickej aktivity a zdravotného stavu, predovšetkým stavu obličiek a výšky krvného tlaku. Okrem intenzity fyzickej práce je dôležitá aj teplota a vlhkosť prostredia, oblečenie, aktuálne zavodnenie organizmu a zloženie a množstvo prijatej potravy. Ovocie, zelenina a polievky tekutiny čiastočne nahrádzajú. Všetky odporúčania, koľko vody denne vypiť, slúžia skôr pre orientáciu a nie je potrebné ich dodržiavať za každú cenu.

Orientačne sa môžeme riadiť podľa toho, že potrebujeme vypiť minimálne 20 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti.

Dospelý človek stráca denne približne dva litre vody močom, stolicou, potom a dýchaním. Časť straty dokáže organizmus nahradiť získaním vody z procesu látkovej premeny, časť získa z potravín a zvyšok je potrebné do tela dostať vo forme nápojov. Zdravý človek dokáže odhadnúť situácie, kedy je potrebné viac piť, teda v horúčave, pri intenzívnej záťaži, v prípade horúčkovitých ochorení alebo hnačky. Ak sa ozve smäd, je to už prvé varovné znamenie miernej dehydratácie na úrovni straty tekutín 1-2 % svojej váhy. Na dostatočný príjem tekutín poukazuje aj svetlo žltá farba moču, ak je farba tmavšia, telu voda chýba.

Voda je základ, ale niekomu nechutí

Naša republika patrí ku krajinám s veľmi prísne kontrolovanou vodou, a preto sa takmer všade môžeme napiť obyčajnej vody z kohútika, ktorá je nenahraditeľná. Ďalej je vhodné piť nesladené ovocné čaje, minerálne vody, riedené sirupy a ovocné šťavy, prípadne nealkoholické pivo. Prednosť dávame nesýteným nápojom. Nápoje s oxidom uhličitým môžu dráždiť žalúdok, spôsobovať prekyslenie a nadúvanie. Neodporúča sa konzumácia alkoholu, kávy a čierneho čaju vo väčšom množstve, pretože telo odvodňujú. Tekutiny by sme mali prijímať v menších objemoch a počas celého dňa.

Následky nedostatočného príjmu tekutín

Nemôžme sa spoliehať len na pocit smädu, ten by mal byť posledným varovaním. Dohliadať na pitný režim je dôležité u detí a seniorov, ktorí niekedy pocit smädu nevnímajú. Prvými známkami dehydratácie je pocit suchosti v ústach, popraskané pery, bolesť hlavy, únava, ospalosť, pokles výkonnosti a zlá koncentrácia. V horúcom lete sa telo ochladzuje potením. Ak nemôže vylučovať pot, hrozí prehriatie organizmu a obehové zlyhanie. Nedostatočná cievna náplň spôsobí poruchu prekrvenia mozgu a srdca a následnú stratu vedomia, srdcové príhody a ďalšie zdravotné komplikácie. Pri dlhodobom nedostatku tekutín sa pridávajú bolesti kĺbov, zápcha, poruchy funkcie obličiek a ďalších orgánov. Nedostatok tekutín môže podporiť vznik obličkových kameňov a vysokú krvnú hladinu kyseliny močovej.

Pitný režim u dialyzovaných pacientov

Dialyzovaní pacienti musia byť naopak pri pití veľmi opatrní. Nadmerný príjem tekutín im môže veľmi uškodiť. Príjem tekutín sa riadi podľa aktuálnej diurézy, teda množstva moču vylúčeného v priebehu 24 hodín, ktorá býva niekedy veľmi malá. Pravidlom, ktoré sa na stanovenie možného príjmu tekutín používa, je diuréza za 24 hodín + 500 ml vrátane príjmu tekutín z potravín.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Obličková kalkulačka
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok