9. 5. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

O tom, že je darcovstvo obličiek od žijúcich darcov na vzostupe, svedčia konkrétne skúsenosti pacientov naprieč celou republikou. Nie vždy musí byť darcom len príbuzný. Darovať obličku môže ktokoľvek, kto je zdravý, úspešne absolvoval všetky predtransplantačné vyšetrenia a je ochotný chorému pomôcť.

Oblička od kamaráta, Ústí nad Orlicí

Jedným z tých, kto mal to šťastie a mal vo svojom okolí vhodného darcu ochotného pomôcť, bol Václav Felgr. Tomu sa v roku 2002 rozhodol darovať svoju obličku jeho kamarát Zdeněk Polák. „Vedel som, že dialýza nie je riešenie, aj keď som ju veľmi dobre znášal,“ hovorí pán Felgr a dodáva: „Príbuzenské darcovstvo nebolo možné a o to viac som bol prekvapený, keď prišiel pán doktor Gorun (MUDr. Petr Gorun z dialyzačného strediska v Ústí nad Orlicí) a hovorí mi – máme pre vás vhodného darcu! Bez toho, aby som čokoľvek tušil, kamarát Zdeněk podstúpil všetky náročné vyšetrenia, ktoré ukázali, že by to išlo. Po transplantácii som sa vrátil

Najlepšia kamarátka zachránila život, Ostrava

Darovať obličku môže ktokoľvek, kto je zdravý, úspešne absolvoval všetky predtransplantačné vyšetrenia a je ochotný chorému pomôcť. Presne to urobila Gabriela Jochymková, matka dvoch detí, ktorá sa rozhodla zachrániť život svojej najlepšej kamarátke Barbore Smilovskej a na konci roka 2011 jej darovala svoju obličku. „Od konca apríla roku 2005 som bola dlhodobo sledovaná pre chronické ochorenie obličiek, ktoré sa postupne zhoršovalo, a v júni 2009 som zahájila peritoneálnu liečbu. Potom sa moja najlepšia priateľka Gabriela Jochymková ponúkla, že by mi obličku darovala. Nevedela som, čo na to povedať, bolo to veľmi emotívne,“ hovorí príjemkyňa novej obličky, Bára Smilovská. ,,Zároveň som si ako zdravotná sestra bola vedomá všetkých rizík, ktoré môžu moju kamarátku čakať. Snažila som sa ju všetko starostlivo vysvetliť, ona však bola pevne rozhodnutá. Konečne prišla jar roku 2011 a my sme dostali termín na všetky potrebné vyšetrenia nutné na transplantáciu. Všetky, našťastie, dopadli dobre a 22. novembra 2011 mi bola oblička transplantovaná. Uplynuli už tri mesiace a ja sa cítim dobre. Veľmi dôležitý bol a je pre mňa aj zdravotný stav mojej kamarátky Gabriely. Je v poriadku a ja jej budem vďačná za život, ktorý mi tak darovala“, hovorí na záver  Barbora.

Darovať život môže matka aj viackrát, Brno

Mamička Jitky Vacenovskej sa rozhodla svojej dcére pomôcť po tom, ako jej zlyhali obličky a skončila na dialýze. „Nedoliečené chrípky a prechladnutia ma skoro stáli život. Presne 5. júna 2010 som sa ocitla na lekárskej pohotovosti, kde mi lekári oznámili zlyhávanie obličiek v dôsledku vysokého krvného tlaku a prognóza bola veľmi negatívna,“ spomína na najhoršie chvíle života Jitka Vacenovská. „Spočiatku som strávila tri mesiace dochádzaním na hemodialýzu a neskôr som sa rozhodla pre brušnú, tzv. peritoneálnu dialýzu. Na transplantačný waiting list som bola zaradená v deň svojich narodenín, ale nakoniec ma zachránila mamička, ktorá sa mi rozhodla obličku darovať. Prekonali sme spoločne celý rad náročných vyšetrení, ale nakoniec som bola 22. marca minulého roka úspešne operovaná v CKTCH v Brne u sv. Anny. Teraz mám v tele tri obličky, avšak iba jednu funkčnú, tú od mamičky. Dúfam, že mi vydrží čo najdlhšie, už len preto, že to pre mňa bola ochotná urobiť. Do smrti jej budem vďačná,“ dodáva Jitka Vacenovská.

Oblička od brata, Plzeň

„Už v detstve som mal problémy s funkciou obličiek. V roku 1998 potom u mňa prišlo k ich úplnému zlyhaniu, až som nakoniec skončil na niekoľko mesiacov na dialýze. Mojou jedinou šancou vrátiť sa späť do normálneho života bola transplantácia novej obličky. Môj brat Martin mi nakoniec daroval svoju obličku, a tým ma vrátil naspäť. Je úžasné byť súčasťou takejto rodiny,“ popisuje svoju životnú skúsenosť Pavel Jirásek.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Obličková kalkulačka
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok