Vytlačiť Poslať na e-mail

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte pocit, že tu všetko končí, nie je to tak. Nie ste jediní, čo uvažujú o tom, že život na štyroch kolesách sa nedá žiť. Aj ambasádori B. Braun pre život si mysleli, že to takto ďalej nepôjde. A šlo to! Väčšinu toho, čo ste radi robili doteraz, môžete skúsiť aj na vozíčku. Prečítajte si sedem tipov od Katky, Martina a Davida, ako sa dá zvládnuť život na vozíku a nezblázniť sa z toho.

Nebuďte na to sami

Tie najlepšie rady a skúsenosti vám odovzdá hlavne človek, ktorý zažil to isté čo vy. A preto odporúčam vyskúšať službu peer mentorov v organizácii CZEPA. „Pomôžu vám aj vašim blízkym s praktickým tréningom sebestačnosti a povzbudia vás, keď vám nebude úplne do spevu,“ radí David Drahonínsky.

Obklopte sa priateľmi a ďalšími vozičkármi

My ľudia sme spoločenskí tvorovia. A dve kolesá navyše na tom nič nemenia. Nájdite si priateľov medzi vozíčkarmi, skúste nové športy alebo vyrazte za kultúrou. Veľa divadiel, reštaurácií, kín, galérií i filharmónií má bezbariérové ​​sály. Existujú skupiny vozíčkarov na sociálnych sieťach (FB skupiny pre vozíčkarky mamičky a pod.), ktoré organizujú rôzne akcie.

Užite si sex aj na vozíčku

Láska predsa nepozná hranice. A pre ľudí na vozíčku to platí dvojnásobne. Váš sexuálny život bude potrebovať trochu príprav, s ktorými vám radi poradia práve peer mentori alebo v odborných urologických ambulanciách. S pomocou špeciálnych pomôcok (napr. pomôcky na masturbáciu a stimuláciu, pomôcky na kompenzáciu polohy atď.) môžete viesť plnohodnotný partnerský život aj vy. Prečo robiť zo štyroch kolies bariéru, keď to nie je nutné! Ak sa bojíte o tejto chúlostivej téme hovoriť s niekým verejne, skúste Actreen linku, kde si môžete skryť aj identitu. Využite možnosti otvorene hovoriť po telefóne.

Nájdite si špecializovanú ambulanciu na Slovensku

Nebojte sa povedať si o radu. O nových pacientov na vozíčku sa rád postará odborný personál v urologických ambulanciách B. Braun Plus.

Na akútne otázky odpovie Actreen linka

Potrebujete poradiť okamžite? Volajte Actreen linku (pracovné dni 9–16 hodín).

Nevzdávajte sa svojich cestovateľských snov

Svojho sna cez prázdniny v zahraničí sa nemusíte hneď vzdať. „Na dlhšie cesty vlakom, lietadlom alebo autom si pribaľte cievky B. Braun so zberným vreckom,“ dopĺňa ambasádorka Katka Antošová. A nezabudnite na cievky do zásoby, keď by sa vám stratila batožina. Do lietadla si potom určite zabaľte aj antidekubitný sedák a dobre si rozmyslite, ako sa budete počas cestovania stravovať. Napr. WC v lietadlách nie sú bezbariérové ​​a predídete tak nehode, že nestihnete navštíviť toaletu kvôli vyprázdneniu stolice.

Ste vášnivý vodič? Nebojte sa a riaďte ďalej!

Auto je potrebné upraviť na ručné riadenie. Čím väčšie auto si zaobstaráte, tým to bude pre vás lepšie. Napríklad začnete časom športovať a budete radi za ďalší priestor v aute. Navyše je možné do väčších áut aj zachádzať s vozíkom pomocou plošiny alebo nájazdu. Potom presadnete na sedačku.

Peer mentoring

Organizácia CZEPA ponúka vozíčkarom podporu skúsených osôb s poranením miechy, tzv. peer mentorov . Tí môžu čerstvým vozíčkarom aj ich blízkym a ošetrujúcim osobám pomôcť širokým spektrom rád a informácií, poradia s praktickým tréningom sebestačnosti a v neposlednom rade tiež budú psychickou podporou. Služba je bezplatná a klient môže byť peer mentorom sprevádzaný tak dlho, ako to bude potrebné.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok
Actreen v kapse
Nezadržiavajte, čo vaše telo nepotrebuje

Intermitentná katetrizácia močového mechúra je metóda liečby chronickej močovej retencie. Ide o...

Celý článok