5. 8. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Každý deň naše telo spracuje všetko, čo mu ponúkneme aj neponúkneme – potravu, nápoje, lieky, ostatné látky z vonkajšieho prostredia, aj látky sebe vlastné. Aby nedošlo k poruche vnútorného prostredia organizmu a jeho rozvratu, musí sa organizmus pravidelne od odpadov látkovej premeny očistiť. Najvýznamnejším orgánom, ktorý sa zásadným spôsobom na tejto očiste podieľa, sú obličky. Obličky a močové cesty sú schopné z tela vylúčiť rôzne splodiny látkovej premeny, soli, vodu, hormóny, vitamíny a škodliviny.

Obličky majú funkciu filtra

Obličky sú párový orgán, ktorý si môžeme predstaviť ako filter, ktorým preteká krv plná odpadových látok. Z obličiek vyteká očistená krv a moč – tekutina obsahujúca odpadové látky a nadbytočnú vodu. Moč sa z obličky zbiera v obličkovej panvičke a z nej sa močovodom dostáva do močového mechúra. Tu sa zhromažďuje a čaká na pokyn na vyprázdnenie.

Odtok moču nie je samovoľný

Pri močení odteká moč z tela von močovou trubicou. Nie je ale žiaduce, aby odtekal nepretržite, preto je jeho odchod regulovaný. Medzi močovým mechúrom a močovou trubicou nájdeme dva zvierače. Vnútorný zvierač je vôľou neovládateľný, druhý, vonkajší zvierač, môžeme vôľou ovládať. Oba zvierače sú stále stiahnuté, aby bránili samovoľnému odtoku moču. Zvierače sa otvárajú len pri močení, ktoré je z veľkej časti reflexným dejom.

Pokyn na vymočenie dávajú senzory

Močový mechúr, v ktorého stene sú umiestnené senzory tlaku, má objem 600–1 200 ml. Pri naplnení 150–400 ml človek zvyčajne pociťuje nutkanie na močenie. Vzniká totiž tlak na stenu močového mechúra aj na senzory. Močenie sa začína stiahnutím svaloviny močového mechúra. Tlak vnútri mechúra sa výrazne zvýši a otvorí sa vnútorný zvierač. Následne sa otvorí vonkajší zvierač. Vonkajší zvierač je však ovládateľný vôľu, preto môžeme močenie do istého času oddialiť. Hneď ako sa otvoria oba zvierače, je cesta odtoku moču voľná.

Moč v číslach

  • za 24 hodín sa vytvorí približne 1–1,5 litra moču
  • 95 % objemu moču tvorí voda
  • obsahuje 3 % dusíkatých látok (kyselina močová, močovina)
  • obsahuje 2 % anorganických solí (chloridy, fosforečnany, uhličitany, sírany)
  • pH 5–7
  • moč neobsahuje cukor, krv ani bielkoviny

Retencia moču

Ak moč nemôže z močového ústrojenstva odchádzať a hromadí sa v ňom, hovoríme o retencii moču.

Máte problémy s retenciou moču a hľadáte vhodné pomôcky? Navštívte stránky www.actreen.sk vytvorené špeciálne pre pacientov s ťažkosťami s vyprázdnením močového mechúra.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pre nováčikov do života na štyroch kolesách

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte...

Celý článok
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok