Vytlačiť Poslať na e-mail

Intermitentné cievkovanie je vhodné pre mnoho pacientov s poruchou močenia spôsobenou nervovým ochorením vrátane pacientov s paraplegiou, deformáciami chrbtice alebo inými postihnutiami chrbtice či miechy.

Intermitentná močová katetrizácia močového mechúra je metóda vyprázdnenia mechúra cievkou zavedenou cez močovú trubicu alebo umelo vytvorený cievkovateľný kanál. Ten je spravidla vyvedený z močového mechúra na brušnú stenu alebo do pupočnej jazvy. Vytvára ho lekár u pacientov, u ktorých je katetrizácia cez močovú trubicu technicky ťažko uskutočniteľná alebo úplne nemožná, prípadne dlhodobo zle znášaná.

Variantom intermitentnej katetrizácie je trvalé zavedenie cievky cez močovú trubicu alebo katétra vpichnutého cez podbruško priamo do močového mechúra. Takto zavedené cievky je nevyhnutné po nejakej dobe pravidelne vymieňať. Nevýhodou tohto riešenia je osídľovanie katétra baktériami, ktoré môže byť príčinou zápalu aj tvorby močových kameňov. Navyše dlhodobé zavedenie cievky do močovej trubice môže u mužov a chlapcov viesť k jej zúženiu.

Autokatetrizácia

Intermitentnú močovú katetrizáciu vo väčšine prípadov vykonáva po zacvičení pacient sám. Tam, kde to nie je z rôznych dôvodov možné, môže výkon vykonávať zdravotný personál alebo rodina.

Spôsoby intermitentnej močovej katetrizácie

  • sterilný – pre každú katetrizáciu sa používa nová sterilná cievka, ktorá sa zavádza za sterilných podmienok. V nemocnici sa obvykle vykonáva u chorých so zníženou imunitou a rizikom vzniku závažnej infekcie.
  • čistá – cievkovanie je vykonávané jednorazovým sterilným katétrom. Môže sa použiť aj katéter samosmáčiteľný, ktorého lubrikovaný povrch sa buď aktivuje namočením vodou, alebo je aktívny už z výroby. Metóda je určená pre dobre spolupracujúcich chorých s nízkym rizikom infekcie.
  • bezdotyková – je uprednostňovaná u chorých, ktorí pri režime čistej katetrizácie trpia opakovanými infekciami močových ciest. Na cievkovanie sa používa vždy nový katéter, ktorý je spravidla lubrikovaný už pri výrobe. Cievky sú balené v špeciálnom obale a ten umožňuje zavedenie katétra bez priameho dotyku ruky. Pri správnom prevedení spĺňa bezdotyková metóda kritériá sterilnej katetrizácie.

Riziká intermitentnej katetrizácie

Najobávanejším rizikom intermitentnej katetrizácie je zavlečenie baktérií do močových ciest a vznik infekcie. Pri dodržaní zásad čistej katetrizácie je však toto riziko veľmi nízke a väčšina pacientov podporu antibiotík nepotrebuje. Ani sterilná technika však nezaručuje, že do tela nebude zavlečená infekcia, preto sa vysoko rizikovým chorým podávajú nižšie dávky antibiotík. Pri prepuknutí infekcie sa začína liečba antibiotikami v liečebnej dávke.

Prehľad katétrov a príslušenstva 

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pre nováčikov do života na štyroch kolesách

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte...

Celý článok
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok