29. 8. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak ambasadori B. Braun pre život Kateřina Antošová, David Drahonínsky i Martin Ludrovský vydali až o rok neskôr. Domov sa vrátili s medailami, zážitkami aj chuťou do ďalších tréningov. Pýtate sa, ako pandémia koronavírusu ovplyvnila organizáciu takej veľkej akcie? Aj ako na ambasádorov pôsobili miestni obyvatelia? Odpovede nájdete v ich dojmoch a zápiskoch z ciest.

Handbike: Kateřina Antošová

Začiatok cesty mal ľahko absurdný nádych spôsobený covidom - dvanásťhodinový let vrátane série testov a vstupných povolení. „Japonsko som začala vnímať až na druhý deň ráno. Tento rok bol môj cieľ prostý – prežiť v zdraví cestu a na pretekoch dôstojne reprezentovať Českú republiku,“ spomína Katka. Prvé preteky bola časovka na 16 km. Najlepšia bola Nemka Annika Zeyenová. Katka skončila piata. Na trati neurobila podľa svojho názoru žiadnu chybu - len pre predstavu, finišovala proti vetru rýchlosťou 41,8 km/h.

Jej druhé preteky s hromadným štartom vyzerali na pláne dosť podobne, ale skúsenosti jej hovorili, že to určite nebude také jednoduché. Pribudol totiž ďalší kopec. Cestou dole handbike naberal rýchlosť 80 km/h! „Ale dala som to. Skončila som v kategórii štvrtá a šiesta celkovo,“ dopĺňa. Poslednú noc mohli účastníci stráviť v olympijskej dedine, a tak si Katka užila okrem výhľadu na jazero a horu Fuji aj nočné Tokio. „Vlastne som sa tešila domov. O medaile z paralympiády môžem inak len snívať, ale som šťastná, že som prežila, dokončila oba preteky a priviezla najviac bodov z českých cyklistov,“ komentuje svoje skóre na paralympiáde Katka.

Lukostrelba: David Drahonínský 

Cesta do Tokia trvala Davidovi aj jeho asistentovi Jakubovi neuveriteľných štrnásť hodín. Po pristaní v Tokiu ich čakala kontrola víz kvôli covidu-19 a potom už nabrali smer olympijská dedina. „Mal som našťastie ešte týždeň k dobru na aklimatizáciu, než mi začali preteky, a mohol som si tak zvyknúť na všadeprítomnú skoro 90% vlhkosť, začať trénovať a užiť si atmosféru paralympiády v Tokiu,“ spomína zlatý lukostrelec David. Cestu za druhou zlatou medailou v Davidovej športovej kariére mu skrížili súperi z Brazílie, Iránu a vôbec najnapínavejší súboj ho čakal vo finále s tureckým reprezentantom, kedy rozhodol až posledný šíp.

Ďalší cenný kov získal s kolegyňou Šárkou Musilovou v súťaži mix tímov, v ktorej nestačili iba na čínsky tím, a tak si na krk zavesili striebornú medailu. Opatrenia kvôli pandémii koronavíru všeobecne obmedzili cestovanie mimo olympijskej dediny, čo bola škoda. Dávid toho teda veľa nevidel. Najväčšiu radosť však mal z toho, že sa mu opäť podarilo na paralympiáde skvele reprezentovať Českú republiku a tiež že splnil sen svojho otca. Ten, než prehral svoj boj s rakovinou, si pre Davida prial zlatú medailu.

Ping Pong: Martin Ludrovský 

Martinova cesta bola kvôli covidovým opatreniam náročná. Aj tak to však nevzdal. Let prebehol takmer bez komplikácií. Prvé problémy nastali po prílete do Japonska. Sedem dlhých hodín trvalo, kým vybavili všetky potrebné doklady pre vstup do paralympijskej dediny. Potom sa už, našťastie, žiadne prekážky nevyskytli. „Miestni sú neuveriteľne milí a pozitívni ľudia, všade nás vrelo vítali a mávali nám,“ hovorí nadšený Martin, „Vďaka dôkladnému dodržiavaniu covidových opatrení zo strán športovcov aj organizátorov sme to všetci prežili v zdraví a ja som mohol domov priniesť bronzovú medailu v družstvách.“.

A ako to bolo u Martina ďalej? Po paralympiáde si dal chvíľu pauzu a po poriadnej oslave bronzu sa pustil znovu do práce a tréningov, tentokrát na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia tento rok v novembri v španielskej Granade.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Tipy a triky pro život na vozíku
Tipy pre nováčikov do života na štyroch kolesách

Prevrátil sa vám život hore nohami a musíte z ničoho nič vymeniť nohy za štyri kolesá? Pokiaľ máte...

Celý článok
Športovec a chronický urologický pacient na vozíku Martin Ludrovský
Kde je vôľa, tam je aj cesta

Je to sedemnásť rokov od vážnej nehody, ktorá Martina navždy posadila na invalidný vozík. Po nehode...

Celý článok
Actreen v kapse
Nezadržiavajte, čo vaše telo nepotrebuje

Intermitentná katetrizácia močového mechúra je metóda liečby chronickej močovej retencie. Ide o...

Celý článok