26. 7. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných dňoch mali byť dialyzovaní pacienti, či už leto trávia pobytom na chalupe, alebo na dovolenke v zahraničí. Prinášame vám základné tipy, ako zvládnuť horúce letné mesiace.

Žite ako obyvatelia zo stredomoria 

Zaraďte do svojho každodenného programu siestu počas horúcich popoludňajších hodín. Svojim aktivitám sa venujte ráno a počas dlhých večerov.

Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu

Noste oblečenie, ktoré dobre zakrýva telo, ako sú napríklad voľné tričká a tuniky s dlhým rukávom. Skôr, než sa natriete ochranným krémom, ubezpečte sa, že všetky miesta po vpichoch sú riadne zahojené.

Snažte sa čo najmenej potiť!

Vďaka zvýšenému poteniu v horúcom počasí je pre dialyzovaného pacienta ťažšie vybalansovať príjem tekutín tak, aby nedošlo ani k prevodneniu organizmu, ale ani k jeho dehydratácii a s tým súvisiacimi ťažkosťami s krvným obehom. Vhodná je pravidelná kontrola telesnej hmotnosti a krvného tlaku.

A čo keď budem smädný? 

Aj v horúcich dňoch stále platí pravidlo: rozložte množstvo vypitých nápojov do celého dňa. Preferujte čistú pitnú vodu, ochutiť si ju môžete plátkom pomaranča alebo lístkami mäty. Vyhýbajte sa veľmi koreneným jedlám a pamätajte, že napríklad aj taká polievka obsahuje veľa tekutín. Kocky ľadu a žuvačky sú dobrými spôsobmi, ako rozptýliť pocit smädu. 

Vyznajte sa v opaľovacích prípravkoch

SPF je faktor slnečnej ochrany, ktorého minimálna hodnota je 6 a maximálne označenie je spravidla 50+. SPF vyjadruje čas, počas ktorého môžeme byť na slnku dlhšie, než dôjde k začervenaniu pokožky oproti času strávenému na slnku bez ochrany. Napríklad pri použití opaľovacieho prípravku s najslabším faktorom s hodnotou 6, dôjde k začervenaniu pokožky 6x neskôr ako pri pobyte na slnku bez akejkoľvek ochrany. 

Na čom záleží pri výbere opaľovacieho prípravku:

  • fototypu kože
  • dĺžke pobytu na slnku
  • nadmorskej výške (čím vyššia, tým väčšia intenzita UV žiarenia)
  • dobe predchádzajúceho opaľovania či typu činností, ktorým sa plánujete venovať

Opaľovacie prípravky aplikujte na kožu aspoň 20 minút pred slnením, obnovujte pravidelne po 2 až 3 hodinách alebo po kúpaní, spotení atď. A to aj v prípade použitia prípravkov s vyšším faktorom.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Precvičovanie pamäte u seniorov
Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

Celý článok
Strečing pri jazde autom
Cvičenie na cestách: Časť 1. – v aute

Dnešná digitálna doba je až neuveriteľne rýchla a s tým súvisí i fakt, že sa zrýchlilo aj cestovanie...

Celý článok
Zranenia pri behu
Päť krokov ako sa nezraniť pri behu

Zlá technika, nedostatočný strečing, nevhodné oblečenie a obuv. To sú najčastejšie príčiny, ktoré...

Celý článok