25. 5. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách bedrových a kolenných kĺbov to platí o to viac, pretože tieto operácie patria v rámci pohybového aparátu medzi tie najnáročnejšie.

Pohybový aparát ako taký je systém svalov, kostí a kĺbov, ktorý zabezpečuje komplexný pohyb celého tela aj pri zložitých schopnostiach, ako je napríklad stoj, chôdza či šport. Nezabúdajte, že aj svoje nohy musíte rozmaznávať – nosia nás celý život.

Koža ako najväčší orgán nášho tela

Nielenže tvorí cca 15 % našej celkovej hmotnosti, ale plní aj množstvo funkcií. 

Jednou z jej úloh je ochrana organizmu pred infekciou. Je to bariéra, ktorá kryje naše vnútorné životne dôležité orgány či svaly pred priamym kontaktom s vonkajším svetom. Môže byť narušená najrôznejšími spôsobmi, ako je napríklad vpichom, odreninami, natrhnutím alebo chirurgickým rezom pri operácii. Všetky tieto poranenia zvyšujú pravdepodobnosť vzniku infekcie v rane. Tá sa môže objaviť u každého bez rozdielu, najčastejšie sa však objavuje u osôb s oslabenou imunitou.

Starostlivosť o pokožku pred operáciou

Dôkladná starostlivosť o pokožku pred plánovanou operáciou bedrových a kolenných kĺbov je základom prevencie pooperačných komplikácií. Jej cieľom je minimalizovať výskyt kožných baktérií, predovšetkým zlatého stafylokoka. Zníženie bakteriálnej mikroflóry samotným pacientom je prvým dôležitým krokom, o ďalší krok sa postarajú lekári správnou dezinfekciou operačného poľa pred samotnou operáciou.

„Pred každou plánovanou operáciou sa odporúča, aby si pacient najmenej tri po sebe nasledujúce dni umýval telo. Na to sú vhodné produkty radu Prontoderm®,“ hovorí za divíziu OPM (Out Patient Market) Alena Kyselová. Stopercentne zbaviť pokožku baktérií, bohužiaľ, stále ešte nie je možné, ale kombináciou niekoľkých účinných postupov sa k tomu môžeme aspoň priblížiť.

Využitie ďalších prípravkov radu Prontoderm®

Prontoderm® pena

Používa sa na očistu pacienta bez vody a na čistenie celého tela vrátane veľkých kĺbov, a na umývanie vlasov. Je vhodná na dlhodobé používanie. Odporúča sa na čistenie pri inkontinentných a stomických pacientoch, pacientoch na jednotkách intenzívnej starostlivosti, a predovšetkým je vhodná pre imobilných pacientov. Pena Prontoderm® je vhodná aj na citlivú pokožku.

Prontoderm® Nasal Gel

  • na dekolonizáciu pacienta osídleného MDRO, vrátane MRSA;
  • na dekolonizáciu nosnej dutiny
  • vhodný na dlhodobé používanie
  • veľmi dobrá znášanlivosť, ľahká aplikácia
  • je možné použiť na všetky povrchy tela
  • pri použití podľa návodu nie sú známe žiadne kontraindikácie

ProntOral®

Ústna voda a kloktadlo v jednom. ProntOral® je vhodný na každodennú ustnu hygienu. Môžu ho používať aj ľudia s citlivou či problematickou sliznicou a pacienti s poškodenou sliznicou napríklad po ožarovaní. Nespôsobuje sfarbenie zubov a výrazne znižuje zápach z úst vďaka svojej mentolovej príchuti. Prípravok je bez cukru aj alkoholu.

Po operácii

Stav a hojenie operačnej rany záleží aj od pacienta. Základom je dôsledná dezinfekcia rúk pred kontaktom s ranou, nech sa jej dotýka ktokoľvek. Je v záujme zdravia samotného pacienta, aby sa kohokoľvek, kto sa bude chcieť jeho rany dotknúť, spýtal, či si predtým vydezinfikoval ruky. Je to právo každého pacienta a obavy určite nie sú na mieste.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok
Stavba kože
Stavba kože

Koža je najväčším orgánom. Jej plocha závisí od telesných proporcií, u dospelého môže tvoriť až 2 m2...

Celý článok