12. 3. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky. Z rýchleho pracovného života sme sa vrátili domov k rodine a, povedané trochu zveličene, kancelársku stoličku sme vymenili za pohodlné kreslo, z ktorého teraz riadime celú firmu…

Dlhší pobyt doma však môže priniesť množstvo situácií, ktoré nie je potrebné vždy riešiť návštevou lekára alebo lekárne, zvlášť teraz v týchto zložitých podmienkach. Spomalenie prináša aj komoditu, ktorú sme zúfalo dlho potrebovali – veľa času. A my ho dnes využijeme na dôležitú činnosť. Pozrieme sa spolu na vybavenie domácej lekárničky. Ušetrí vám to množstvo starostí teraz aj v budúcnosti.

Drobné domáce poranenia zvládnete ošetriť sami

Malé domáce zranenia vzniknú väčšinou nečakane. Pri varení sa porežete do prsta ani sa nenazdáte. A vyťahovanie koláča z rúry môže tiež priniesť drobné popáleniny. Pri vážnejších úrazoch, ktoré je už potrebné ošetriť odbornejšie v nemocnici, je navyše dobré ranu dobre zaviazať už doma. Nielen preto by ste mali mať doma správne vybavenú lekárničku. Univerzálne zloženie pre každú domácnosť však neexistuje. Poobzerajte sa po svojom byte alebo dome. Kto s vami žije? Ste mladá rodina, žijete sami, alebo ste starší pár? Špecifickú výbavu potrebujú domáci majstri alebo športovci. Ľudia, ktorí sú menej odolní voči infekciám a rýchlo ochorejú, tiež potrebujú iný obsah lekárničky.

Správne vybavenie vyrieši nejedno prekvapenie

Čo si zaobstarať do domácej lekárničky, aby sme boli pripravení na každú situáciu?

 • Lieky na teplotu a bolesť s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu
 • Teplomer
 • Lieky na tráviace ťažkosti, predovšetkým hnačku alebo zvracanie
 • Živočíšne uhlie
 • Dezinfekciu
 • Sterilné krytie
 • Obväz
 • Hojivý gél
 • Antihistaminikum
 • Očné kvapky s dezinfekčným účinkom
 • Kvapky do nosa
 • Sirupy proti kašľu

Ďalšie vybavenie je potrebné prispôsobiť členom domácnosti. Nezabudnite na dlhodobo užívané lieky, a to v dostatočnom množstve (majte aspoň mesačnú zásobu), ďalej lieky zachraňujúce život (u kardiakov nitroglycerín alebo napr. u alergikov s anafylaktickou reakciou adrenalínový autoinjektor a iné.). Do lekárničky patrí aj repelent a pinzeta na odstraňovanie kliešťov. Športovci a domáci majstri by mali myslieť na dostatočné množstvo náplastí a obväzov (aj tých elastických), dezinfekciu a vlhké krytie (rôzne gély alebo kyselina hyalurónová).

S hojením rán pomôže dezinfekcia B. Braun

S čiastočným vybavením vašej domácej lekárničky vám môžu pomôcť dezinfekčné produkty B. Braun. Môžete si vybrať podľa svojich špecifických potrieb:

B. Braun Prontosan Wound gel X 50 g – hydrogél na zvlhčenie a čistenie popálenín, akútnych a chronických rán.
B. Braun Prontosan Wound gel 30 ml – pomôže s krytím rán vo forme sterilného hydrogélu s účinnou látkou polyhexanid a betaín na hlboké defekty a defekty s povlakom.
B. Braun Prontosan Wound roztok 350 ml – sprej na okamžité použitie na čistenie a zvlhčenie rán, udržiavanie aj krytie vo vlhkom prostredí.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Stavba kože
Stavba kože

Koža je najväčším orgánom. Jej plocha závisí od telesných proporcií, u dospelého môže tvoriť až 2 m2...

Celý článok