Vytlačiť Poslať na e-mail

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi kosťou a pevnou podložkou. Koža a podkožie nedostávajú dostatok kyslíka a postupne odumierajú. Náchylnejšie na vznik preležanín sú miesta s tenkou tukovou a svalovou vrstvou, čiže päty, členky, oblasti nad krížovou a sedacou kosťou, prípadne veľké výčnelky stehennej kosti. Preležaniny sú veľmi bolestivé a často bývajú nebezpečným zdrojom infekcie.

Hrozia preležaniny aj vám?

Mobilný či čiastočne mobilný človek preležaninám sám predchádza tým, že neustále mení svoju polohu. V okamihu, keď je pre neho sedenie alebo ležanie nepohodlné, alebo ho niečo bolí, sadne si alebo ľahne inak, alebo sa ide prejsť. Nepohyblivý pacient túto možnosť nemá a je závislý od skúseností a starostlivosti ošetrovateľa.

Čo ovplyvňuje vznik preležanín

Patrí medzi ne intenzita a doba pôsobenia tlaku, zdravotný stav pacienta, jeho váha, vek, pridružené choroby, výživa a prostredie, v ktorom sa nachádza.

Na preležaniny sú náchylnejší ľudia s inkontinenciou moču a stolice, pacienti s chorobami nervového systému a tiež ľudia v poúrazovom stave. Ak už preležaniny vzniknú, je potrebné ich včas podchytiť a začať liečiť.

Štádiá preležanín

Odumretie kože s čiernou nekrózou je až posledným štádiom preležanín, ktoré delíme podľa závažnosti na štyri stupne. Najskôr je miesto opuchnuté, začervenané a bolestivé. Neliečená preležanina sa ďalej vyvíja cez pľuzgier až po vred, ktorý sa prehlbuje a postupne zasahuje svaly, kĺby a kosti. Pokročilé preležaniny sa už spontánne nezahoja a je potrebné ich ošetriť chirurgicky.

Ošetrenie preležanín

Preležanina sa ošetruje rovnako ako ostatné chronické rany – odstránime odumreté tkanivo, vyčistíme ranu a podporujeme hojenie. V liečbe preležanín sa uplatňuje vlhké hojenie. Dôležité pre pacienta je aj potlačenie bolesti, na čo musíme takisto myslieť.
Antisepticky pôsobia napríklad roztoky Prontosan®, Braunol® a spray Argogen®. Na preväzovanie sú vhodné výrobky radu Askina®. S výberom materiálu na hojenie rán vám pomôžu v sieti predajní zdravotníckych potrieb Zelena hviezda.

Ako zvládnuť starostlivosť o preležaniny

Ako už bolo povedané, preležaninám je nielen možné, ale priam nutné predchádzať. Znamená to ohrozené miesta kontrolovať, pre zlepšenie prekrvenia jemne masírovať, využívať špeciálne antidekubitné podložky, pacienta polohovať, poskytovať mu dostatočnú výživu a pravidelnú hygienickú starostlivosť, jeho kožu chrániť pred podráždením a zápalom. Všetci ošetrovatelia by mali mať na pamäti, že ich svedomitá starostlivosť o pacienta, či už v nemocnici, alebo v domácom prostredí, dokáže vzniku závažných preležanín zabrániť.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok
Stavba kože
Stavba kože

Koža je najväčším orgánom. Jej plocha závisí od telesných proporcií, u dospelého môže tvoriť až 2 m2...

Celý článok