21. 3. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

„Je to úplne jednoduché. Teraz nasadím filter, čo je tá najdôležitejšia časť, ktorá mi čistí krv. Z roztoku so soľou si vždy dávam dole štítky a nalepím ich nabok, aby som vedela, čo do seba púšťam,“ vysvetľuje Věra Fialová a zručne a so samozrejmosťou pripravuje dialyzačný prístroj, ktorý jej bude onedlho čistiť krv. Věra Fialová sa stala prvou pacientkou B. Braun Avitum, ktorá si hemodialýzu vykonáva sama doma.

Zdravotná aj časová úľava

„Je mi teraz oveľa lepšie, nemusím sa toľko obmedzovať, môžem viac piť,“ vymenúva Věra Fialová výhody domácej dialýzy a priznáva, že keď ešte dochádzala do dialyzačného strediska, pauzy medzi dialýzami znášala veľmi ťažko. „Po dvoch dňoch bez dialýzy mi už bolo veľmi zle, cítila som sa taká nečistá,“ dopĺňa.

Kým bežná dialýza prebieha trikrát týždenne 4–5 hodín, pacient na domácej dialýze ju môže vykonávať častejšie. „Ľudské obličky fungujú 24 hodín denne. Pri troch dialýzach týždenne tak pacient zažíva veľké výkyvy vo vnútornom prostredí, v hodnotách kreatinínu, močoviny atď. Pre pacienta je, samozrejme, najlepšie, aby tieto výkyvy boli čo najmenšie, čo je práve veľká výhoda toho, že sa môže dialyzovať častejšie doma. Pacientovi to výrazne uľaví časovo aj zdravotne,“ vysvetľuje MUDr. Lada Malánová, vedúca lekárka Dialyzačného strediska B. Braun Avitum Plzeň.

Súhra pacienta, sestričky aj rodiny

Hemodialýza v domácom prostredí a bez asistencie sestričiek alebo lekárov je možnosť, ktorú ponúka česká legislatíva pacientom od roku 2015. Ak chce lekár alebo pacient začať uvažovať o možnosti vykonávať hemodialýzu doma, je nutné splniť zásadné podmienky pre taký výkon. Je potrebné mať doma dostatočný priestor pre dialyzačný monitor, lôžko, čističku vody a ďalšie vybavenie.

„Väčšina pacientov na dialýze sú starší ľudia, pri ktorých je splnenie týchto podmienok prakticky nemožné. Ale určitá možnosť tu je. Ak pacient sám prejaví záujem, alebo sa nám zdá ako vhodný adept, spolupracuje, má guráž a je technicky zdatný, tak mu túto možnosť určite ponúkneme,“ dodáva MUDr. Malanová. A práve Věra Fialová bola prvá, ktorá svoju guráž prejavila.

„Svojho doktora som otravovala s tým, že by som si chcela zariadiť hemodialýzu doma, už od roku 2009, kedy som na dialýze skončila druhýkrát. Vtedy to ale neumožňoval zákon. Až minulý rok mi pán doktor slávnostne povedal, že už to vyzerá sľubne, že už do toho môžeme ísť,“ komentuje Fialová, ako sa k domácej hemodialýze dostala.

Pri dialýze navyše musí byť prítomný pre prípad komplikácií ďalší človek a v neposlednom rade je nutné, aby mal dialyzovaný pacient určité osobné vlastnosti a bol vo vzájomnej súhre so zdravotnou sestrou, ktorá ho edukuje. Samotná edukácia pacienta zaberie minimálne dva mesiace, záleží však od predchádzajúcich, resp. vstupných teoretických znalostí a technických zručností.

„Věra je relatívne mladá, chce pracovať, žiť aktívny život, navyše je šikovná a technicky zdatná, to je dôležitá podmienka,“ vysvetľuje zdravotná sestra Eva Schlachtová, ktorá sa o možnosť domácej dialýzy pre Věru Fialovú zasadila a pravidelne ju chodí kontrolovať. „Evička sa do toho pustila s vierou. Išla do Nemecka zistiť, ako to tam presne funguje, pani doktorka rokovala s poisťovňou, my sme potom museli prestavovať byt, medzitým som sa na dialýze učila, ako sa sama dialyzovať, až bolo nakoniec všetko pripravené,“ dopĺňa Fialová, ktorá priznáva, že dnes je naozaj spokojná. Viedla však k tomu dlhá cesta.

Prekonané choroby

S dnes štyridsaťosemročnou Věrou Fialovou sa život nemaznal. Za to, že jej prestali fungovať obličky, mohla zdanlivo banálna vec – prechodené choroby v mladosti. „Už od základnej školy som musela chodiť do školy, aj keď som vedela, že som chorá. Nemávala som totiž vôbec teploty. Na strednej škole, vo štvrtom ročníku, som za akéhokoľvek počasia chodila pešo šesť kilometrov na praxe, čo môjmu stavu veľmi nepomáhalo. Často mi bývalo tak zle, že som striedala štrnásť dní choroby a štrnásť dní praxe, stále dookola. Maturitu som urobila, ale už pri nej mi tiekla z nosa krv,“ opisuje. Na dialýze skončila po tom, ako pár rokov po maturite dojčila svoju mladšiu dcérku. „Podľa lekárov sa totiž dojčením obličky zaťažujú úplne najviac. Na druhej strane je moja dcéra pekná, zdravá a prospieva,“ smeje sa, kým zapája poslednú dôležitú súčasť dialyzátora, systém Redsense.

Redsense upozorní, keď je niečo zle

Zaobstaranie prístroja Redsense bolo podmienkou, aby mohla Věre Fialovej domácu hemodialýzu preplácať poisťovňa. Tento prístroj sa bežne na dialyzačných strediskách nepoužíva, pre domácu dialýzu je však úplne zásadný. „Redsense na rozdiel od dialyzátora vie detekovať únik krvi. Keď indikuje vlhkosť, vydá veľmi hlasný zvuk a pacient, prípadne jeho pomocník, môže včas zabrániť komplikáciám,“ vysvetľuje MUDr. Malánová. Kým Věra Fialová opisuje svoj príbeh, Redsense sa ozve dvakrát. Vydá však len tichý tón. „Pravdepodobne sa len pohla kanyla. Keby sa objavila krv, vzbudilo by to aj susedov,“ podotýka zdravotná sestra Schlachtová.

Učebnicových deväť rokov

Po dvoch rokoch na dialýze sa Věra Fialová dočkala novej obličky, a tak sa musela začať učiť, čo s voľným časom. „Bola som naučená na režim dialýza, práca, dialýza, práca. A zrazu som mala voľno. Bola som zvyknutá všetko vybaviť efektívne a rýchlo, a zrazu som nemusela. Dokonca som sa aj nudila. Život som si ale naozaj užívala, cestovala som do Tuniska, Egypta,“ vymenúva. Oblička jej však po deviatich rokoch prestala fungovať. „Znovu mi začalo bývať zle, keď mi povedali, že mi už oblička nefunguje. Podľa učebníc vydrží transplantovaná oblička deväť rokov, tá moja teda vydržala priam učebnicovo,“ smutne sa usmieva Fialová. „Lenže tie ďalšie roky na dialýze som už bola naozaj nešťastná, teraz sa to nedá porovnávať.“

Pani svojho času

Svoju prvú domácu hemodialýzu si Věra Fialová urobila tento rok 21. marca. Dnes ich má na konte viac ako šesťdesiat.

„Vtedy boli všetci nervózni, aj pani doktorka (vedúca lekárka MUDr. Lada Malánová, pozn. red.) sa o mňa veľmi bála. Teraz je to už ale pre mňa rutina. Hlavné však je, že konečne môžem pracovať. Robím účtovníčku a konečne sa do toho môžem poriadne zahryznúť bez toho, aby som si musela stále dávať pozor, kedy mám ísť na dialýzu. A môžem si deň zariadiť tak, ako chcem, aj keď nemám svoju obličku. Program si organizujem podľa seba, nie podľa toho, kedy musím alebo nemusím byť na dialýze. Som teraz paňou svojho času.“

V prípade záujmu vám viac informácií poskytne personál dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií B. Braun Avitum.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Svetový deň obličiek
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok