23. 9. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

V súčasnej dobe existujú rôzne možnosti náhrady funkcie obličiek. Jednou z nich je dialýza (tiež známa ako „umelá oblička“), druhou, v prípade chronického zlyhania obličiek aj najefektívnejšou formou liečby, je transplantácia obličky.

Dialýza nahrádza funkciu chorých obličiek a takisto sa niekedy nazýva umelou obličkou. Pacient liečiaci sa dialýzou podstupuje tento úkon dvakrát alebo trikrát týždenne. Existujú dva druhy dialýzy: peritoneálna dialýza (brušná alebo pobrušnicová dialýza) a hemodialýza. Ďalšou formou liečby je transplantácia obličky a v súčasnosti sa považuje za najvhodnejší spôsob liečby chronického zlyhania obličiek (samozrejme transplantácia obličky nemusí byť vhodná pre všetkých pacientov).

Formu náhrady obličky odporúča lekár na základe radu vyšetrení. Napriek tomu v súčasnosti už aj pacient má možnosť vybrať si typ náhrady funkcie obličiek.

Mimo uvedené formy existuje možnosť tzv. konzervatívnej terapie, ktorá spočíva v úprave životosprávy, pitného režimu, diéty a prípadne aj v nasadení medikamentov.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Obličková kalkulačka
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok