9. 11. 2018
Vytlačiť Poslať na e-mail

Oblička darcu (žijúceho alebo zomretého) sa voperuje do tela príjemcu do spodnej časti brucha. Transplantácia obličky od žijúceho, ideálne od príbuzného darcu, je v súčasnosti najvhodnejšou formou liečby zlyhania obličiek. Darca s príjemcom ale nemusia byť v príbuzenskom vzťahu. Výsledky transplantácie obličky od žijúceho darcu sú výrazne lepšie než výsledky kadaveróznej transplantácie (t.j. transplantácie obličky od zomretého darcu).

Darca aj príjemca sú pravidelne podrobovaní množstvu vyšetrení pred zákrokom, ale aj po ňom. Vyšetrenia znižujú pravdepodobnosť „odmietnutia“ orgánu telom príjemcu. Zároveň je zdravotný stav darcu aj príjemcu priebežne sledovaný aj po transplantačnom zákroku, a vďaka tomu sú prípadné zdravotné komplikácie darcu včas odhalené a okamžite liečené.

Informujte sa o možnostiach transplantácie obličiek na komunitnom portáli Ledviny.cz alebo na stránkach Združenia pre dialyzovaných pacientov a darcov.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Svetový deň obličiek
Obličková kalkulačka vám orientačne vypočíta riziko ochorenia obličiek

Obličková kalkulačka je online dotazník, ktorý vám na základe tzv. rizikových faktorov orientačne vypočíta možné riziko vzniku ochorenia obličiek.

Celý článok
V Česku pribúda ochorení obličiek
V Česku pribúdajú ochorenia obličiek

Rozhovor s MUDr. Ivou Jordanov, nefrologičkou z Dialyzačného centra na pražskej Homolke a na Bulovke...

Celý článok
Dialýza v domácím prostředí
Dialýza v domácom prostredí je realitou

Pokrok v oblasti poskytovania dialyzačnej starostlivosti sa nezastavil. Vysoká kvalita samotného očistného procesu ...

Celý článok