9. 3. 2019
Vytlačiť Poslať na e-mail

Čo je to artroskopia?

Artroskopia je operačná metóda liečby kĺbov, ktorá je veľmi šetrná, pretože sa robí bez rezania a otvorenia kĺbu, a preto je aj menej bolestivá. Na rozdiel od bývalých operácií otvoreného kĺbu menej bolí a pacient sa môže rýchlejšie vrátiť do bežného života. Tento typ operácie je určený na diagnostiku a operatívnu liečbu degeneratívnych ochorení kĺbov, zranení kĺbov a na rozhýbanie kĺbov. Lekári odporúčajú pri problémoch s kĺbmi neotáľať a nechať sa vyšetriť. Poškodenie kĺbu je potom menej závažné a artroskopický zákrok menší.

Artroskopickou technikou je v súčasnosti možné operovať šesť kĺbov v ľudskom tele (koleno, rameno, lakeť, členok, bedro a zápästie).

  • Dĺžka artroskopickej operácie sa bežne pohybuje medzi 20 až 40 minútami.
  • Dĺžka rekonvalescencie sa pohybuje väčšinou od jedného do troch týždňov.

Ako prebieha zákrok?

Na znecitlivenie sa používa celkové krátkodobé znecitlivenie, alebo čiastočné znecitlivenie jednej časti tela. Do kĺbu sa z jednej strany vsunie tenká optická sonda – takzvaný artroskop. Na vrchole prístroja je malá kamera, ktorá prenáša zväčšený obraz operácie na monitor. Prostredníctvom malého otvoru sa vsunie tenký endoskopický prístroj – kamera, ktorou operatér vidí okolie aj samotný kĺb. Z druhej strany kĺbu sa vpichom zavedie špeciálny tenký operačný nástroj, ktorý je prispôsobený na detailnú prácu v malom priestore. Operatér si tak môže kĺb zvnútra prezrieť a potom ihneď operovať, pričom neporuší dôležité štruktúry.

Najčastejšie bývajú operované kĺby kolenné a ramenné , ale artroskopia sa čoraz častejšie využíva aj pri ďalších operáciách (aj malých) kĺbov. S rozvojom technológií a s možnosťami optického zväčšenia je možné operovať nielen samotné kĺby, ale aj ich okolie. Doba zákroku závisí od závažnosti poškodenia (jednoduchšia artroskopia trvá väčšinou od 20 do 40 minút). Po nej sa pacientovi podajú slabšie analgetiká. Pri jednoduchej artroskopii môže pacient v ten istý deň odísť domov, prípadne zostane v nemocnici do druhého dňa. V zložitejších prípadoch pacient pobudne v nemocnici 3 až 4 dni. Ak má pacient sedavé zamestnanie, po troch dňoch sa môže vrátiť do práce.

Rehabilitácia

Po artroskopickej operácii sa pre zmiernenie námahy kĺbu nosí ortéza alebo iné pomôcky. Po zložitejšej operácii pacient dochádza na rehabilitácie, ktoré obnovia pohyblivosť kĺbu. Rehabilitácia sa skladá zo série cvikov, ktoré postupne zaťažujú operovaný kĺb. Cviky sa líšia podľa druhu a náročnosti vykonaného zákroku.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok