22. 2. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie veľký dôraz na zefektívnenie terapeutických procesov tak, aby sa pacient mohol čo najrýchlejšie vrátiť späť do aktívneho života. S pomocou tejto metódy ponúka nemocnica aj zrozumiteľnú komunikáciu medzi ošetrujúcimi lekármi, pacientom a jeho rodinou. Vďaka tomu môžeme dosiahnuť vysokú mieru spokojnosti, zlepšenie kvality priebehu liečby, zvýšenie spokojnosti pacienta a zlepšenie jeho edukácie.

Vedieť, čo nás čaká – krok k lepšej spolupráci

„Každý človek, ktorý sa chystá na operáciu kĺbu, nevie presne, čo ho čaká. Z tejto neznalosti môžu prameniť obavy a neistota, a preto vznikla takzvaná pacientska akadémia, kde si informácie o liečbe, operácii a pooperačnej starostlivosti odovzdávajú samotní pacienti medzi sebou alebo lekári pacientom a ich rodinám,“ dodáva za divíziu Aesculap – ortopédia MUDr. Pavel Matýšek. Ide o spoločné stretnutie tímu zloženého z ortopéda, fyzioterapeuta a anestéziológa na jednej strane a čakateľa na totálnu endoprotézu na strane druhej. Pacientom a ich príbuzným je pred vlastným výkonom detailne popísaná nielen problematika ich ochorenia a jeho riešenie, ale predovšetkým spôsob rehabilitácie a informácie o tom, čo ich čaká priamo pred aj po operácii. Čo budú môcť robiť, čoho sa budú musieť naopak vyvarovať, ako a čo budú cvičiť. V neposlednom rade sú pri týchto stretnutiach prítomní aj ľudia, ktorí si operáciou sami prešli a môžu sa tak s čakateľmi podeliť o svoje vlastné pocity a odporúčania.

  Rehabilitácia pravidelne? Áno! V pokoji svojho domova so senzorom BPM

  Ďalší pokrok nastáva aj v oblasti rehabilitácie. Jedným z najnovších trendov, ktorý aktívne využíva Nemocnica Poprad je takzvaná technológia BMP pathway. Tá predstavuje komfort pre pacienta v tom, že nemusí niekoľkokrát týždenne dochádzať na rehabilitácie. Môže cvičiť v pokoji doma.

  Pacient má na končatine pripevnený senzor BPM a niekoľkokrát denne vykonáva sériu cvikov. Získané dáta o cvičení sa priebežne prenášajú do priloženého iOS/Android zariadenia a odkiaľ putujú do prostredia, kde si fyzioterapeut výsledky priebežne vyzdvihuje a kontroluje. S údajmi o domácej rehabilitácii pacienta môžu ošetrujúci lekár a fyzioterapeut prostredníctvom tejto technológie cvičenia upravovať podľa individuálnych potrieb pacienta bez toho, aby bola nutná osobná návšteva. Ak alarm upozorní, že je cvičenie vykonávané chybne alebo v nedostatočnom rozsahu, ošetrujúci personál môže do rehabilitačného procesu kedykoľvek zasiahnuť – od navrhnutia zmeny až po odporúčanie osobnej návštevy lekára.

  Program prípravy pacienta

  1. Vzdelávanie pre pacientov, ich rodiny a v skupinách naprieč odbormi (chirurg, anestéziológ, fyzioterapeut)
  2. Pacient dostane odborné knihy, brožúry, letáky, vrátane informačného CD s cvičením od fyzioterapeuta
  Poradňa

  Poradňa

  Spýtajte sa, poradíme

  Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

  Poradňa
  Mohlo by sa vám páčiť
  Artróza kolenního kloubu
  Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

  Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

  Celý článok
  Rehabilitácia nového kĺbu
  Rehabilitácia nového kĺbu

  Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

  Celý článok
  Po operácii bedrového kĺbu
  Po operácii bedrového kĺbu

  Životnosť kĺbovej náhrady ovplyvňuje následná starostlivosť a vaše správanie po operácii. Kosť sa...

  Celý článok