Vytlačiť Poslať na e-mail

Pod pojmom endoprotéza rozumieme umelú náhradu poškodeného bedrového kĺbu. Vyvinuté boli ale aj náhrady horných končatín (ramenné, lakťové, zápästné, prstné) a dolných (okrem spomínaného bedrového najmä kolenné). Pamätajte, že kĺbovou náhradou aktívny život rozhodne nekončí. Rozlišujeme nasledujúce typy náhrad bedrových, kolenných a chrbticových (endoprotéz):

  • Čiastočná (pri čiastočnej endoprotéze nahradí lekár len poškodenú časť kĺbu)
  • Totálna (pri totálnej endoprotéze nahradíme všetky kĺbne plochy. Výber vhodnej endoprotézy má v rukách lekár, ktorý ju zvolí podľa veku a spôsobu života daného pacienta.

Necementované implantáty majú dlhšiu životnosť, preto sú vhodné pre pacientov do 65 let. Starším pacientom je väčšinou indikovaný implantát cementovaný. Materiály, z ktorých sú náhrady vyrábané, sa neustále vyvíjajú a zlepšujú. Prof. MUDr. Tomáš Trč, prednosta ortopedickej kliniky 2. Fakultnej nemocnice v Prahe hovorí o artróze a o možnostiach liečby formou implantácie kĺbovej náhrady.

Nepodceňujte kvalitu kĺbovej náhrady

Ak sa dostanete do situácie, že váš zdravotný stav musí byť riešený operatívne náhradou kĺbu, nezabúdajte, že veľmi dôležitá je kvalita implantátov, ktoré sú vám voperované do tela.

Bedrové a kolenné náhrady B. Braun

Skupina B. Braun používa pri liečbe pacientov implantačné techniky, ktoré šetria kostné tkanivo, CT–free navigáciu aj nové materiály pre výrobu implantátov, ako sú keramické povrchy s vysokou odolnosťou proti oderu a bioaktívne povrchy implantátov. Našou hlavnou úlohou je uľaviť pacientom od bolesti a zväčšiť rozsah pohybu kĺbov.

Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok