26. 1. 2018
Vytlačiť Poslať na e-mail

Kolenný kĺb je najväčším kĺbom ľudského tela. Vďaka nemu môžeme stáť, a predovšetkým sa pohybovať. Naše kolená sú zodpovedné za našu pohyblivosť a s tým spojenú stabilitu.

Stavba kolenného kĺbu

Kolenný kĺb je spoj medzi holennou a stehennou kosťou. V normálnom zdravom stave sú kolenné kĺby obklopené vrstvou kĺbnej chrupavky, ktorá slúži ako klzné ložisko. Veľmi podstatnou súčasťou kolenného kĺbu sú aj menisky pozostávajúce z chrupavky. Zmierňujú tlak na kĺb a chránia tak kĺbne plochy pokryté chrupavkou. Postranné väzy na vnútornej aj vonkajšej strane kĺbu zabezpečujú jeho rovnováhu a stabilitu. Vnútornú časť kĺbu stabilizujú predný a zadný skrížený väz. Neoddeliteľnou súčasťou kolenného kĺbu je aj jabĺčko (patela), čo je kosť obklopená šľachou stehenného naťahovača, ktorá stabilizuje pohyb kolenného kĺbu spredu.

Pohyb kĺbu

Kĺbová tekutina v kĺbovej štrbine slúži ako „mazivo“ a je obklopená kĺbnym puzdrom, čím zabezpečuje vykonávanie pohybov bez trenia. Ak však dôjde k ochoreniu niektorej z častí kolenného kĺbu, naruší sa tým celá funkčná jednotka. Kolenný kĺb sa môže pohybovať v piatich smeroch vďaka pohyblivej osi kĺbu.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok