24. 12. 2018
Vytlačiť Poslať na e-mail

Degeneratívnym ochorením kĺbov – artrózou, trpí 90% populácie vo veku 70 rokov. Jedinou možnosťou liečby mnohokrát býva výmena kĺbu za kĺb umelý, totálnu endoprotézu. Pre kvalitu života pacienta a životnosť umelého kĺbu je kľúčová presnosť operácie.

V súčasnosti existujú na slovenskom trhu dve technológie umožňujúce spresniť umiestnenie totálnej náhrady – navigačné systémy a individuálne vyrábané resekčné šablóny.

Od roku 1997 je na trhu počítačový navigačný systém OrthoPilot®, ktorý je celosvetovo najrozšírenejším zariadením pre presnú implantáciu umelých kĺbov (predovšetkým kolena). Odlišuje sa od dnes „módnych“ resekčných šablón, pri ktorých je nutné predoperačné vyšetrenie magnetickou rezonanciou a výroba individuálnej resekčnej – orezovej šablóny kosti v cene niekoľkých desiatok tisíc korún, ktorá nie je hradená poisťovňou. Na rozdiel od klasických operácií OrthoPilot® nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu ani nezvyšuje náklady na operáciu. Navyše berie do úvahy aj zložku podielu tzv. vyváženia mäkkých tkanív kĺbového puzdra, dôležitého atribútu pre budúcu správnu funkciu kĺbu.

Kam na operáciu kolena?

Zoznam zdravotníckych pracovísk v Českej republike a na Slovensku, kde sa využíva navigácia v ortopédii OrthoPilot®:

Zobraziť Navigáciu v ortopedii v Českej republike na väčšej mape 

Kde si nechať operovať koleno?

Od roku 2000 sa dnes na viac ako 30 pracoviskách v ČR/SR rutinne operujú totálne náhrady kolenného kĺbu metódou OrthoPilot®. Mnohé z nich majú už desaťročné skúsenosti a viac než 1000 navigovaných implantácií. Veľkou výhodou tejto metódy je, že údaje o biometrii pacienta sa zbierajú až počas operácie. Tie sú bezprostredne vyhodnotené počítačom a umožňujú operatérovi nastaviť ideálne roviny kostných rezov podľa dispozícií pacienta. OrthoPilot® vedie chirurga podobne ako autopilot v lietadle, aj on však môže kedykoľvek počas výkonu zasiahnuť a nasimulovať/namodelovať si odchýlky v usadení kĺbu. Výsledná pozícia endoprotézy sa tak maximálne približuje ideálnemu anatomickému a funkčnému postaveniu. Časovo pritom celý výkon trvá rovnako dlho ako tradičný operačný postup. Celosvetovo bolo od spustenia systému OrthoPilot® takto operovaných viac ako 200.000 kolenových náhrad.

OrthoPilot® sa tiež používa pre navigáciu výmeny bedrového kĺbu a plastiky predného skríženého väzu.

Ako funguje OrthoPilot®?

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.
Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok