8. 7. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Pán doktor, mohli by ste nám priblížiť, čo znamená artroskopia? Mali by sa pacienti takého zákroku báť?

Artroskopia je operácia kĺbu, pri ktorej nedochádza k otvoreniu kĺbu veľkým rezom, ale zákrok je vykonávaný len prostredníctvom malých otvorov. Tými do kĺbu zavedieme optiku a môžeme tak ošetriť množstvo poranení aj degeneratívnych poškodení. Priebeh operácie pritom sledujeme kamerou. Pacienti sa takéhoto zákroku určite báť nemusia. V porovnaní s otvorenou operáciou je to neporovnateľne šetrnejšia metóda – určite nemusím vysvetľovať, že niekoľko malých raniek sa hojí oveľa lepšie ako veľká jazva. Zároveň je taký zákrok niekoľkonásobne menej bolestivý, čo urýchľuje rehabilitáciu aj celkovú rekonvalescenciu. Pacient sa tak veľmi rýchlo môže vrátiť do normálneho života.

Dajú sa artroskopicky operovať všetky kĺby?

Artroskopicky operujeme najčastejšie veľké kĺby, ako je koleno, rameno, lakeť, zápästie, bedro alebo členok. Dokážeme však opraviť aj poškodenia pri menších kĺboch – napríklad kĺbov čeľustí.

Aké druhy ťažkostí dokáže artroskopia vyriešiť?

Stretávam sa s pacientmi niekoľkých skupín. V poslednej dobe pribúda mladších pacientov so športovými úrazmi. Bez toho, aby sme im otvorili kĺb, dokážeme nahradiť pretrhnuté väzy či roztrhnuté kĺbové puzdrá; vieme puzdrá zošiť a opraviť aj okolité štruktúry. Okrem toho riešime aj niektoré poúrazové stavy, kedy pacientom po ťažšom operačnom zákroku kĺb stuhne a my ho prostredníctvom artroskopie opäť rozhýbeme. Výrazne pribúda aj detských pacientov – či už s úrazmi v dôsledku športového preťaženia alebo s degeneratívnymi chybami. Aj im dokážeme pomôcť. Deti do 15 rokov veku sa operujú na špecializovaných pracoviskách, starším deťom sa s ohľadom na telesnú konštitúciu vykonávajú zákroky na oddeleniach pre dospelých.

Spomínate špecializované pracoviská. Na koho by sa teda mal obrátiť človek, ktorý pociťuje nejaký problém s kĺbom?

Najlepšie je vyhľadať zariadenie, o ktorom ste sa dozvedeli, že podobné zákroky vykonáva a má s nimi skúsenosti. Tam sa pacient podrobí špecializovanému vyšetreniu, ktoré je úplne šetrné. Vďaka moderným vyšetrovacím metódam a používaným technológiám je možné stanoviť diagnózu bez toho, aby bolo potrebné sa do kĺbu „pozrieť“. Ak sa ukáže, že by bolo vhodné kĺb operovať, je vďaka artroskopii možné vykonať zákrok minimálne zaťažujúcim spôsobom. Napr. jednoduché odstránenie menisku alebo chrupavky sa robí aj ambulantne: pacient ráno príde nalačno, napoludnie vykonáme operáciu a popoludní už odchádza domov. Ak má sedavé zamestnanie, za tri dni môže ísť do práce. Pri väčších zákrokoch strávi pacient tri až štyri dni v nemocnici.

Odporúčali by ste na takúto operáciu cestovať do zahraničia?

Určite nie. V Českej republike je úroveň starostlivosti na veľmi vysokej úrovni, čo môžem potvrdiť aj na základe nedávno absolvovaného kongresu o artroskopiách ramena vo francúzskom Annecy. V porovnaní so západnou Európou alebo Amerikou sme minimálne na rovnakej, ak nie vyššej úrovni. Cesta do zahraničia by tak pacienta stála len veľa peňazí, bez akejkoľvek pridanej  hodnoty.

Keď hovoríte o vysokej úrovni starostlivosti, môžete v skratke popísať súčasné trendy a pokroky vo vašom odbore?

Jedným zo zásadných posunov vpred je to, že už neoperujú iba samotné kĺby, ale aj oblasti v ich tesnej blízkosti, kde sa nachádzajú veľmi dôležité cievne, nervové aj svalové štruktúry. Pri operáciách dnes štandardne využívame Full–HD kameru schopnú úplne precízne zobraziť detaily, ktoré sme predtým nevideli. Vďaka tomu sa dnes s istotou dokážeme zamerať na operované štruktúry a zároveň sa bezpečne vyhneme poškodeniu tých ostatných. Kamera je napojená na rôzne hrubú optiku (od 1,8 až po 4,5 mm) podľa toho, do akého veľkého kĺbu vstupujeme. Môžeme sa teda dostať aj do naozaj veľmi malých kĺbov.

Umožňuje vám táto moderná technológia aj záznamy operácií?

Z operácie sa štandardne robí záznam, z ktorého sme schopní urobiť aj fotografie, ktoré potom môžeme ukázať pacientovi. Ten vidí stav pred operáciou a po operácii. Zároveň môže taký záznam poslúžiť v prípade neskorších komplikácií.

Čo by ste na záver odkázali všetkým, ktorých trápia nejaké ťažkosti s kĺbmi?

Predovšetkým to, aby nič neodkladali a včas sa obrátili na odborníka. Akékoľvek oneskorenia vedú iba k väčším poškodeniam, a tým pádom aj k náročnejším operáciám. Čím skôr sa k nám pacient dostane, tým šetrnejšie mu dokážeme pomôcť. Dnes máme veľmi rozvinutú diagnostiku a dokážeme pacienta poslať na operáciu skôr ako v minulosti. Vďaka tomu sa vyhne artróze a môžeme predchádzať aj celkovej náhrade kĺbov. Toto všetko vo výsledku prináša rýchlejšie zotavovanie pacientov aj nižšiu ekonomickú záťaž pre zdravotnícky systém. Základom však je priznať si, že mám problém, a chcieť ho riešiť.


MUDr. Tomáš Uher, Ph.D.
Fakultná nemocnica Brno

Absolvent Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity. V roku 1991 získal atestáciu I. stupňa v odbore Chirurgia, v roku 1996 atestáciu II. stupňa a v roku 1999 v odbore Traumatológia. Od roku 2004 pôsobí na Klinike úrazovej chirurgie FN Brno. Pôsobí aj ako odborný asistent na Lekárskej fakulte MU Brno.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok