15. 1. 2019
Vytlačiť Poslať na e-mail

Ste vy alebo vaši blízki pred operáciou kolenného kĺbu? Čaká vás totálna endoprotéza (tzv. TEP), t. j. implantácia kĺbovej náhrady, alebo umelého kolena? Vybrali sme pre vás často kladené otázky týkajúce sa umelých kolenných kĺbov.

Ako sa dozviem, že potrebujem kolennú náhradu?

Lekár vám môže odporučiť zváženie operácie kolennej náhrady vtedy, ak trpíte vážnymi bolesťami kolenného kĺbu, ktoré zasahujú do vašich každodenných činností, ako je chôdza, chodenie po schodoch alebo vstávanie z kresla, a keď sú bolesti také silné, že kvôli nim nemôžete spať. Operácia môže byť riešením aj v prípade, ak ste už predtým vyskúšali liečbu pomocou liekov, ktoré však na zmenšenie bolesti a zvýšenie pohyblivosti neboli úspešné.

Aká bežná je operácia náhrady kolena?

Chirurgovia vykonávajú operáciu náhrady kolena už viac ako 40 rokov. Celkovo býva veľmi úspešná a stáva sa čoraz bežnejšou vďaka väčšej aktivite staršej populácie. Na Slovensku sa ročne vykonajú tísíce operácií a odborníci predpokladajú ďalší nárast. Z tohto počtu sa čoraz väčšie množstvo kolenných náhrad zavádza pomocou počítačom navigovanej operácie.

Ako sa mám na operáciu pripraviť?

Pred operáciou je dôležité sa zbytočne fyzicky ani psychicky nepreťažovať. Operácia kolennej náhrady je pomerne bežná a nekomplikovaná. Pre dobrý priebeh rekonvalescencie je dôležité, aby ste boli pred operáciou v čo možno najlepšej kondícii. Mali by ste sa snažiť zostať aktívny, aby vaše svaly dolnej končatiny zostali silné. Mobilite pomôže aj spevňovanie hornej časti tela. Po operácii sú vhodné najmä prechádzky. Fyzioterapeut vám odporučí cviky, ktoré máte vykonávať. Ak fajčíte, tak je riziko komplikácií vyššie a silno sa odporúča prestať fajčiť.

Čo všetko operácia zahŕňa?

Operácia zahŕňa odstránenie poškodenej alebo opotrebovanej chrupavky z povrchu kostí kolena alebo odstránenie samotného kĺbu. Z tohto dôvodu vykonáva chirurg operáciu z prednej strany kolena a poškodená chrupavka alebo kĺb budú potom nahradené protetickým implantátom, ktorý je skonštruovaný tak, aby pracoval rovnakým spôsobom ako zdravé koleno. Operácia môže prebiehať buď v celkovej, alebo lokálnej anestézii a trvá asi jeden a pol hodiny. Počítačom navigované systémy, ako je OrthoPilot, môže chirurg počas operácie použiť na to, aby bol umelý kĺb zavedený čo najpresnejšie.

Ako dlho po operácii budem hospitalizovaný?

Zvyčajne jeden deň po operácii vám fyzioterapeut pomôže so začiatkom chôdze pomocou bariel alebo chodúľky, a vy by ste mali byť schopný odísť domov po štyroch až siedmich dňoch. Počítačom navigovaná operácia môže skrátiť čas rehabilitácie. Váš pobyt v nemocnici bude tiež závisieť od množstva faktorov, vrátane veku a možnosti výskytu rôznych neočakávaných komplikácií, ktoré môžu nastať počas operácie alebo po nej.

Kedy budem schopný vrátiť sa k svojim bežným činnostiam?

Dôležitá je starostlivosť o vaše nové koleno. Krátko po operácii začnete s rehabilitáciou ušitou na mieru vašim potrebám. Fyzioterapeut vás naučí zostavu cvikov, ktoré vám pomôžu obnoviť kondíciu a pevnosť vášho kolena, čo je kľúčové pre vašu rekonvalescenciu. Čas celkovej rekonvalescencie je u každej osoby iný a závisí od rôznych faktorov, ako je vek, celkový zdravotný stav a fyzická kondícia. Barly budete možno potrebovať aj niekoľko týždňov po operácii, až kým váš odborný lekár nerozhodne, že kĺb je stabilný a je pripravený fungovať bez ďalšej podpory.

Úspešná operácia umelého kĺbu vám uľaví od bolesti a stuhnutosti kĺbu a väčšina operovaných môže počítať s návratom k normálnym denným aktivitám, vrátane vedenia vozidla, v priebehu 6 týždňov po operácii. Tak, ako sa bude hojiť jazva na koži a ako sa budú obnovovať vaše svaly cvičením, tak sa bude regenerovať aj vaše nové koleno počas dvoch rokov po operácii. Je nutné venovať pozornosť každému problému, ako je tuhnutie kolena, bolesť alebo infekcia.

Budem sa musieť vyhýbať niektorým fyzickým aktivitám?

Pacienti s náhradou kolena by sa mali vyhýbať športom, pri ktorých dochádza k veľkej záťaži, alebo kontaktným športom, ktoré môžu nadmerne alebo trvalo kĺb zaťažovať. Aktivity s nižšou záťažou, ako je plávanie a cyklistika, sa pre udržanie vášho zdravia a kondície síce odporúčajú, ale takisto znamenajú určité riziko poškodenia kĺbu. Váš lekár, chirurg alebo fyzioterapeut vám poskytnú viac podrobných informácií o aktivitách, ktoré sú pre vás vhodné. Viac ako 90% osôb, ktoré podstúpili celkovú náhradu kolena, zaznamenalo podstatné zníženie bolesti kolena a výrazné zlepšenie schopnosti vykonávať bežné denné aktivity.

Aké sú riziká spojené s operáciou náhrady kolena?

Ako pri každej operácii, aj tu existujú určité riziká, ale sú relatívne malé. Komplikácie môžu zahŕňať krvné zrazeniny a infekciu, aj keď váš chirurg bude na zníženie rizika používať rôzne opatrenia, vrátane včasného začiatku chôdze, nožnej pumpy, medikácie a antibiotík. Po operácii budete pod lekárskym dohľadom, aby sa zabezpečilo, že všetkým možným problémom bude venovaná patričná pozornosť.

Pri bežnom zaťažení a normálnej aktivite podlieha každá náhrada vo svojom plastovom lôžku určitému opotrebovaniu. Nadmerná aktivita alebo záťaž môže toto normálne opotrebovanie urýchliť, spôsobiť uvoľnenie kolennej náhrady a vyvolať bolesť.

Ako dlho mi kolenný implantát vydrží?

Pri normálnom používaní a aktivite vydrží kolenná náhrada v priemere 15 rokov.

Nadmerná aktivita alebo obezita môžu proces opotrebovania kolennej náhrady urýchliť, môžu spôsobiť uvoľnenie kolennej náhrady a vyvolať bolesti. Keď si však zvyknete na správny životný štýl, nie je žiadny dôvod, prečo by vám nové koleno nemalo dobre „slúžiť“.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Artróza kolenního kloubu
Spôsoby ukotvenia a materiály komponentov protéz

Komponenty protézy je možné ukotviť s použitím kostného cementu alebo bez cementu. Kombinácia...

Celý článok
Rehabilitácia nového kĺbu
Rehabilitácia nového kĺbu

Po prepustení z nemocnice by ste mali začať s rehabilitáciou, pri ktorej budete postupne zaťažovať...

Celý článok
Ortopédia v Poprade
Popradská ortopédia je o krok bližšie k pacientovi

Na Slovensku zatiaľ ako jediná (jedna z mála) zvolila Nemocnica Poprad modernú metódu, ktorá kladie...

Celý článok