11. 7. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Pôvod slova hemoroidy hľadajme v gréckom výraze haimorrhoides flebes, kde haima znamená krv, rheo sloveso tiecť a flebes žily. Vžilo sa tiež ľudové označenie „hemoroidy“, zlatá žila alebo kŕčové žily v konečníku. Hemoroidy patria k najstarším známym ochoreniam a bojovala s nimi rada osobností (medzi inými tiež Napoleon Bonaparte). Dnes patria hemoroidy k najrozšírenejším ochoreniam. Výskyt tejto choroby sa zvyšuje s vekom, rizikom je vek po päťdesiatke, ale objavuje sa aj u mladých žien počas tehotenstva.

Hemoroidy sú ochorenie hemoroidálnej pletene, pri ktorom vplyvom zvýšeného žilového tlaku a ďalších vplyvov vzniká pod sliznicou aj kožným epitelom konečníka rozšírenie v podobe uzlov. Problémy s uzlami sa prejavujú iba pri otoku, zápale alebo vzniku krvnej zrazeniny. Správne by sme teda nemali hovoriť o liečbe hemoroidov, ale o liečbe hemoroidálnej choroby. Napriek tomu sa pomenovanie „hemoroidy“ vžilo, a keď o nich hovoríme, myslíme tým problémy a komplikácie, ktoré spôsobujú zväčšené uzly.

Podľa lokalizácie delíme hemoroidy na vonkajšie a vnútorné.

  • Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú nad lineou denty.
  • Vonkajšie (vonkajšie) hemoroidy sa nachádzajú pod lineou dentata.
  • Zmiešané – vznikajú splynutím vonkajších a vnútorných hemoroidov.

Pacienti náchylní na vznik hemoroidov väčšinou trpia vonkajšími aj vnútornými hemoroidmi.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronárna intervencia: čo to je a čo vás pri nej čaká?

Intervenčná kardiológia je jedným zo samostatných kardiologických odborov. Zaoberá sa diagnostikou a...

Celý článok
Pacientska akadémia
Pacientska akadémia

Každý človek, ktorý sa chystá na operáciu kĺbu a nevie presne, čo ho čaká, sa nemusí obávať, lebo...

Celý článok