17. 8. 2022
Vytlačiť Poslať na e-mail

Intermitentná katetrizácia močového mechúra je metóda liečby chronickej močovej retencie. Ide o pravidelné jednorazové vyprázdňovanie močového mechúra pomocou močovej cievky, čo sa najviac približuje fyziologickému stavu vylučovania moču z organizmu. Zavádzanie cievky u pacientov ohrozených infekciou sa aplikuje v nemocnici. Zvládne ju však po zaučení aj sám pacient doma, kde môže výkon aplikovať zdravotník alebo rodinný príslušník. Katétre pre intermitentnú katetrizáciu sú k dispozícii pre mužov aj pre ženy.

Intermitentná katetrizácia

  • sa najviac približuje fyziologickému stavu vylučovania moču z organizmu (štandardne 4–6 krát denne), 
  • odstraňuje nežiaduci zvyškový moč, 
  • chráni pacienta pred častými infekciami močových ciest

Je veľmi dôležité dodržiavať inštrukcie lekára a vykonávať predpísanú intermitentnú katetrizáciu pravidelne. Bez konzultácie s lekárom ju nesmiete svojvoľne ukončiť či zameniť za inú pomôcku ako permanentný katéter, vložky, plienky, urinálne kondómy.

Obrázok

Život bez obmedzení

Život pacientov s retenciou moču, ktorým bolo odporúčané cievkovanie, môže vyvolávať obavy, ale vďaka moderným Actreen katétrom ide o jednoduchý a bezbolestný spôsob vyprázdnenia močového mechúra. Cievky Actreen môžete diskrétne použiť všade tam, kde by ste vyprázdňovali močový mechúr prirodzenou cestou. 

Urodynamické centrá 

Spoločnosť B. Braun Medical s.r.o. spolu s urológmi vytvorili siete urodynamických centier. Uro­dyna­mické centrá sú sieť kooperujúcich špecializovaných pracovísk, kde odborný personál ponúka služby v oblasti inkontinencie a čistej intermitentnej katetrizácie, ako aj dôslednú edukáciu pacienta na samocievkovanie. Neoddeliteľnou súčasťou projektu je edukačná podpora centier a dôsledná edukácia pacienta na samocievkovanie, a to ako na teoretickej, tak aj na praktickej úrovni. 

Koncepciu projektu odborne podporuje Slovenská urologická spoločnosť a vychádza z 25-ročných skúseností spoločnosti B. Braun Medical s.r.o. v Českej republike a Slovenskej republike ako dodávateľa špičkových zdravotníckych technológií. Počet urodynamických centier s dobrou dostupnosťou na Slovensku neustále narastá. 

Upozornění

Poťahované močové katétre Actreen®zdravotnícke pomôcky. Pred použitím každého z uvedených zdravotníckych pomôcok si prosím pozorne prečítajte návod na použitie, pretože tento obsahuje informácie o rizikách spojených s používaním zdravotníckej pomôcky a ďalšie dôležité informácie.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
MArtin Ludrovský pingongový hráč na olympiáde
Paralympiáda: Nádych exotiky aj covidové opatrenia

Covidové opatrenia sa v minulých rokoch dotkli i olympiády a paralympiády. Na tú letnú sa tak...

Celý článok
Retencia moču diagnostika a liečba
Retencia moču, diagnostika a liečba

Retencia, čiže zadržiavanie moču, je neschopnosť vymočiť sa a spontánne vyprázdniť plný močový...

Celý článok
Tvorba moču
Ako sa tvorí moč

Každý deň naše telo spracuje všetko, čo mu ponúkneme aj neponúkneme – potravu, nápoje, lieky...

Celý článok