16. 11. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Najčastejšou bolesťou začínajúcich aj pokročilých bežcov sú bolesti lýtok. Môžu vznikať pri jednorazovej, ale aj pri dlhodobejšej námahe, pri ktorej by mal každý z nás byť obozretný a dbať na rady a tipy, ktoré sme pre vás pripravili.

Bolesti v lýtku sú najčastejšie spôsobené preťažením, opakovane zlým pohybom alebo prípadne aj zle zvolenou obuvou na šport. Je to jedna z najčastejších príčin, ktorá môže ukončiť váš tréning/beh. Ak máte len malé zášklby v lýtku, tak postačí prejsť z behu do chôdze a po chvíľke by mala bolesť odznieť, a vy tak môžete pokračovať vo svojej trase. Ak je však bolesť veľká a postupne sa zväčšuje, tak je veľmi pravdepodobné, že vás kŕč vyradí zo športového života až na niekoľko dní. Príčin vzniku kŕčov je veľa, najčastejšími sú dehydratácia, nedostatok minerálov v tele, pretrénovanosť alebo zlé zaťaženie plôšok nôh pri behu.

Čo robiť v prípade, ak dostanete kŕč?

V prvom rade je najlepšie pokúsiť sa kŕču predísť tým, že pozastavíte svoj beh v okamihu, keď máte pocit, že by ste mohli kŕč dostať. Potom je dobré pomaly a plynulo pretiahnuť sval do celej jeho dĺžky. V prípade, že bolesť odznie, je vhodné sa rozbiehať pomaly, ak však kŕč neustúpi ani po pretiahnutí, je dobré jemne rozmasírovať lýtka a ísť pomalou chôdzou.

Správne zvolená obuv na beh je tým najdôležitejším aspektom každého bežca. Preto je dobré sa pri výbere topánok poradiť s odborníkom a nechať sa napríklad otestovať na diagnostickom prístroji, z výsledkov ktorého je možné nájsť správnu obuv práve pre vás.

Zápal Achillovej šľachy

S bolesťou lýtka sa stretol každý z nás minimálne raz, najčastejšie však išlo o epizódnu záležitosť po behu či akomkoľvek inom tréningu. Ak však k bolesti v oblasti lýtka dochádza častejšie, mohlo by ísť o zápal Achillovej šľachy. Najčastejšími príčinami sú:

  • Zlá technika behu
  • Zlá obuv
  • Nedostatočné pretiahnutie
  • Prechladnutie počas zimných mesiacov

V prípade problémov je najlepšie vynechať akúkoľvek športovú aktivitu, ktorá by vám bolesť spôsobovala. Ak sú bolesti veľké, je vhodný pokojový režim. V prípade zápalu či zdurenia je vhodné teplé miesto chladiť a navštíviť odborníka, fyzioterapeuta.

Ako posilniť lýtka?

Najlepším cvikom na posilnenie lýtok je jednoduchý cvik, ktorý sa dá praktikovať v podstate všade. Postavíte sa na okraj schodu a položíte naň len prsty nôh. Zvyšok plôšky necháte vo vzduchu a pomaly idete celým telom pod úroveň schodu. Chvíľu v tejto fáze zotrvajte a potom choďte naspäť nahor. Pri tomto cviku by ste mali cítiť slabé pnutie v oblasti achilovky, nie však ostrú bolesť. Sériu opakujte 3 x 10 cvikov po sebe.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Precvičovanie pamäte u seniorov
Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

Celý článok
Tipy a triky na léto
Tipy a triky ako si užiť leto aj v horúcich dňoch

Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...

Celý článok
Strečing pri jazde autom
Cvičenie na cestách: Časť 1. – v aute

Dnešná digitálna doba je až neuveriteľne rýchla a s tým súvisí i fakt, že sa zrýchlilo aj cestovanie...

Celý článok