30. 11. 2018
Vytlačiť Poslať na e-mail

V akom veku je človek starý? Hovorí sa, že každý z nás má toľko rokov, na koľko sa cíti. Žijú medzi nami päťdesiatnici, ktorí len s ťažkosťami vyjdú po schodoch, a sedemdesiatnici, ktorí nás predbehnú na bicykli alebo na zjazdovke a nič na tom nezmení ani fakt, že už majú nový bedrový kĺb alebo koleno. Isté je, že pokiaľ je človek bez obmedzenia mobilný, môže byť aj aktívny. Ak sa venuje aktívnemu pohybu celý život, bude pravdepodobne pohyblivejší a zdravší aj vo vysokom veku.

A zase tie svaly

Mobilita je priamo závislá od svalov, ktoré nemáme na celý život. Vedci zistili, že od tridsiatky prichádzajú ľudia približne každých desať rokov o 3 kilogramy svalovej hmoty, ktorá sa premení na tuk. Svoje urobí aj nedostatok pohybu a jednostranná strava. Svalový aparát ochabuje, pridávajú sa bolesti chrbta a kĺbov, ktoré pohybu bránia. Bludný kruh sa uzatvára. Jedinou možnosťou, ako z tohto kruhu von alebo ako doňho lepšie vôbec nevstúpiť, je udržiavať telo vitálne a plné sily pravidelnou pohybovou aktivitou.Svalové vlákna totiž pri záťaži rastú. Pevné svalstvo slúži ako opora celého tela a chráni kĺby pred opotrebovaním. Aktívne kostrové svalstvo má vplyv aj na lepšiu látkovú výmenu.

 

V zdravom tele zdravý duch

Bielkoviny sú hlavnými stavebnými kameňmi svalov. Ich zdrojom sú mlieko a mliečne výrobky, ryby, mäso, vajcia, sójové bôby, ale aj výživné bielkovinové kokteily, ktoré sú ľahké a chutné. Neobsahujú takmer žiadne nežiaduce látky ako tuky, cholesterol a puríny. Ak chcete aj v neskoršom veku formovať svoju postavu, okrem tréningu potrebujete aj stravu bohatú na bielkoviny, ovocie, zeleninu, strukoviny, prípadne kvalitné doplnky stravy, napríklad s L-karnitínom. L-karnitín je telu vlastná látka, ktorá sa podieľa na transporte mastných kyselín do mitochondrií, kde dochádza k ich premene na energiu. Na naštartovanie však potrebuje L-karnitín nejaký podnet: vytrvalostný tréning, ktorý mobilizuje tuky v tukových zásobárňach.

Spaľovanie tukov, tvorba vlastného L-karnitínu a jeho vstrebávanie z potravy vo vyššom veku slabne. Preto je vhodné túto látku dopĺňať. Pravidelným pohybom a zdravou výživou môžete pre svoj pohybový aparát urobiť veľa. Stačí sa venovať aktívnemu pohybu dvakrát týždenne 30 až 40 minút. Lepšie je športovať menej intenzívne, ale pravidelne, ako to občas prehnať. Pohyb udržiava v kondícii aj mozog, ktorý je tak lepšie zásobený živinami a kyslíkom.

Silné kosti

S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje nebezpečenstvo osteoporózy, tzv. rednutia kostí. Ubúda kostná hmota a mení sa jej štruktúra. Kosti sú krehkejšie a ľahšie sa lámu. Okrem stravy bohatej na vápnik (mliečne výrobky) a vitamín D (ryby, vajcia, mliečne výrobky, pečeň, slnečné žiarenie) je prevenciou aktívny pohyb. Pravidelným zaťažovaním kosti silnejú a aktivuje sa ukladanie vápnika. Nič sa však nemá preháňať. Medzi športy vhodné pre vyšší vek patrí napríklad tanec, jazda na bicykli, plávanie, bežky, aerobic v nižšom tempe, nordic walking, golf, ľahké posilňovanie či kruhový tréning. Joga, relaxačné cvičenia a vytrvalostný tréning pomôžu aj so zvládaním stresu. Lepšie sa takisto človeku cvičí s priateľmi ako samému. A čomu sa vyhnúť? Alkoholu, cigaretám, nadmernému pitiu kávy a sladkým nápojom.

A nezabúdajte piť

Nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Keď necvičíte, mali by ste vypiť denne aspoň 2 litre tekutín. V dňoch, kedy športujete, sa spotreba zvyšuje až o 1 liter na každú hodinu cvičenia. S pribúdajúcim vekom sa niekedy stáva, že ľudia smäd toľko nepociťujú. Aby ste dostali svoj pitný režim pod kontrolu, zvyknite si na určité rituály, napr. vypiť ráno, keď vstanete, dva veľké poháre vody, a veľký pohár vody pred každým jedlom. A keď pohár dopijete, hneď si ho znovu naplňte. Čím si pitný režim urobíte jednoduchším, tým ľahšie si naň zvyknete.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Kurz první pomoci
Kto je pripravený, nie je zaskočený ani pri prvej pomoci

Vo vyhrotenej situácii, ktorá si vyžaduje prvú pomoc, nie je čas na dlhé uvažovanie. Preto je dobré...

Celý článok
Kurzy prvej pomoci
Ako sa dá zabrániť zabúdaniu?

Občas všetci zabudneme kľúče alebo názov nejakého miesta. To je úplne normálne. Pokiaľ si ale...

Celý článok
Tipy a triky na léto
Tipy a triky ako si užiť leto aj v horúcich dňoch

Silné slnečné žiarenie vytvára záťaž pre ľudský organizmus. O to viac opatrní by v parných a dusných...

Celý článok