Pri poranení alebo aj operatívnych zákrokoch vznikajú na tele rany, ktoré sa vďaka regeneračným schopnostiam tela v niekoľkých fázach zhoja. Tieto fázy sa nazývajú čistiaca, granulačná a epitelizačná. Každá z týchto fáz vyžaduje odpovedajúce postupy liečby a prípravky. Niektoré choroby, ako napríklad cukrovka a ateroskleróza hojenie rán spomaľujú. Tu je dôležitá prevencia vzniku poranenia. Taktiež správna výživa a zdravý životný štýl hrajú v prevencii hojenia rán významnú rolu.

Články na tému
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Pomoc s varením
Ako na hojenie predvianočných úrazov

Kiežby sme v tomto období zostali len pri slávnostnom rozsvecovaní vianočných stromčekov alebo...

Celý článok
Prípravky na ošetrenie preležanín a vredov
Prípravky na ošetrenie preležanín a vredov

Na liečbu zle sa hojacich rán, predovšetkým preležanín, vredov predkolenia a diabetickej nohy...

Celý článok
Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme.

Poradňa

Prípravky na ošetrenie preležanín a vredov

Na liečbu zle sa hojacich rán, predovšetkým preležanín, vredov predkolenia a diabetickej nohy používame celý rad prípravkov a zdravotníckeho materiálu, ktoré ovplyvňujú jednotlivé fázy hojenia. Prednosť dávame krytiu, ktoré umožňuje vlhké hojenie rán.

Antiseptické prípravky

Úlohou imunitného systému je zbaviť ranu mikroorganizmov, čomu môžeme pomôcť antiseptickými prípravkami, ktoré odstránia z rany infekciu. Obsahujú látky na báze antibiotík, aj látky, ktoré uľahčujú ich prenikanie bakteriálnym biofilmom.