27. 8. 2020
Vytlačiť Poslať na e-mail

Kiežby sme v tomto období zostali len pri slávnostnom rozsvecovaní vianočných stromčekov alebo sviečok na adventnom venci. V mnohých rodinách je však advent hlavne obdobím nákupov a upratovania, ktoré mení pokojnú duchovnú atmosféru na vyčerpávajúci boj s časom na pokraji nervového zrútenia.

Keby sme len nakupovali, nič by sa nestalo

Kým nakupovanie zvládne väčšina z nás bez väčšej ujmy, pri upratovaní a varení sa môžu odohrať malé drámy. Čo je totiž najväčším úskalím vianočných príprav? Že každý, kto sa na nich podieľa, je okolnosťami donútený pracovať s množstvom potenciálne nebezpečných nástrojov. Ich zoznam sa začína kladivom, pokračuje nožom a končí napríklad panvicou s rozpáleným olejom. Úrazy sa nevyhýbajú skúseným kuchárkam, zručným domácim kutilom ani nešikovníkom, ktorým sa po väčšinu roka darí domácim prácam vyhýbať.

Kuchyňa plná nástrah

Najviac nehôd sa stáva v kuchyni, kde sa viac ako inokedy varí, smaží a pečie. Kuchárky sa môžu obariť horúcou vodou, popáliť sa horúcim olejom alebo o rozpálenú rúru. Našťastie popálené plochy nebývajú rozsiahle a život ohrozujúce. Na druhej strane sú bolestivé a natoľko citlivé, že je potrebné ich ošetriť a rýchlo zahojiť. Najmä preto, že predvianočné prípravy nepočkajú…

Ako ošetriť popáleninu

Popálené miesto je potrebné okamžite schladiť tečúcou vlažnou vodou a po ochladení prekryť sterilným obväzom, ktorý zabráni vzniku infekcie. Pri väčších popáleninách je vhodné použiť metódu vlhkého hojenia. Bolo zistené, že hojenie je účinnejšie, ak sa v rane udrží vlhké prostredie. Na zabezpečenie vlhkého prostredia používame špeciálne krytie, ktoré je, samozrejme, možné priložiť na ranu aj v prípade, ak sa popálime otvoreným ohňom pri rozsvecovaní sviečok, prskaviek, liatí olova alebo pri odpaľovaní silvestrovského ohňostroja.

Porezanie pri pitvaní kapra a zdobení stromčeka

Krytie pre vlhké hojenie je vhodné aj na ošetrenie rezných, tržných a bodných rán spôsobených nástrojmi na zabitie a pitvanie kapra. Rizikovou činnosťou je aj zdobenie vianočného stromčeka. Skôr, ako je stromček osadený do stojana a ozdobený, začne krvácať nejeden prst. Ranu by sme vždy mali dezinfikovať a prekryť sterilným obväzom, aby sme zabránili jej infekcii.

Vodný kameň ako príčina poleptania

Nebezpečenstvo sa skrýva aj v rôznych domácich chemikáliách. Gazdinka si v zhone neprečíta, že má pracovať v rukaviciach a vyhýbať sa postriekaniu kože, a až keď ju ruka začne páliť, zistí, že sa práve poleptala. Aj v tomto prípade poleptané miesto okamžite oplachujeme vodou a následne neutralizujeme – kyselinu roztokom jedlej sódy a lúh zriedený octom. Ranu prekryjeme sterilným obväzom, a aj tu môžeme úspešne využiť krytie pre vlhké hojenie.

Vianočná lekárnička

Náš článok vás od dôkladného predvianočného upratovania určite neodradí. Napriek tomu by ste sa mali včas zamyslieť, či je na Vianoce pripravená aj vaša lekárnička. Krytie umožňujúce vlhké hojenie sa zíde nielen pri predvianočnom upratovaní, ale aj na ošetrenie všetkých rán, ktoré vzniknú počas roka, vrátane detských odrenín a ťažko sa hojacich rán staršej generácie. Ak je bežné, že naši blízki pod stromčekom nachádzajú doplnky na podporu zdravia, potom môžu dostať aj kvalitný zdravotnícky materiál, najmä vtedy, ak úrazy alebo zle sa hojace rany priťahujú ako magnet.

S výberom najvhodnejšieho zdravotníckeho materiálu vám ochotne pomôžu zamestnanci predajní zdravotníckych potrieb.

www.zelenahvezda.sk

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok