7. 6. 2021
Vytlačiť Poslať na e-mail

Koža je orgánom mnohých funkcií, vrátane funkcie estetickej. Ak niekto trpí kôrnatením tepien, určite na prvý pohľad nevzbudí takú pozornosť, ako človek s jazvou alebo chronickou ranou. Koža je tiež komunikačným nástrojom tela. Pri náhlom zblednutí, spotení, alebo sčervenaní je hneď možné rozpoznať psychické rozpoloženie človeka.

Dôležité funkcie kože

Ochranná – najdôležitejšou úlohou kože je ochrana organizmu pred škodlivinami vonkajšieho prostredia – UV žiarením, chemickými zlúčeninami, fyzikálnymi vplyvmi, mikroorganizmami – a stratou tekutín.

Termoregulačná – pomocou ciev a potných žliaz riadi koža výmenu tepla medzi telom a prostredím, bráni prehriatiu aj prechladnutiu a pomáha udržiavať stálu telesnú teplotu.

Zmyslová – vďaka nervovým zakončeniam, receptorom, sme schopní vnímať teplo, chlad aj bolesť a rýchlo na nebezpečenstvo poškodenia kože zareagovať.

Skladovacia – tuk v podkožnom tkanive má význam ako zásobáreň energie, mechanická a tepelná ochrana tela aj ako úložisko vitamínov rozpustných v tukoch

Vylučovacia – koža vylučuje z tela chemické látky prostredníctvom potných a mazových žliaz. Vzniknutý pot a maz sa súčasne podieľajú na tvorbe ochranného kožného filmu, ktorý kožu chráni pred vysušením a mikroorganizmami.

Vstrebávacia – cez kožu je možné dostať do tela niektoré látky rozpustené v tukoch, napríklad mastiach. Táto schopnosť je pri zdravej koži obmedzená. Pri poškodenej koži, napríklad popáleninou, je však táto funkcia značná, a hrozí tak prenikanie mikroorganizmov do tela.

Metabolická – v koži vznikajú niektoré dôležité látky, napríklad vitamín D

Zdravá koža, ktorá plní všetky svoje funkcie, je základom zachovania celkového zdravia.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok