10. 7. 2018
Vytlačiť Poslať na e-mail

Cukrovka (diabetes) je metabolické ochorenie, pri ktorom je porušené spracovanie cukrov v bunkách. Pre vstup cukru do buniek je nevyhnutný hormón inzulín. Buď ho má diabetik nedostatok (diabetes I. typu), alebo jeho bunky s inzulínom nespolupracujú (diabetes II. typu). Postupujúcu cukrovku sprevádzajú chronické komplikácie súvisiace s poškodením drobných ciev a nervov.

Príčiny vzniku diabetickej nohy

Príčinou vzniku diabetickej nohy je ochorenie nervových vlákien v koži. Prejavuje sa mravčením, brnením nohy a ťažkosťami pri chôdzi. Podnety, ktoré zdravý človek vníma ako nepríjemné a bolestivé, diabetik necíti. Nereaguje na kamienok v topánke, otlak spôsobený zhrnutou ponožkou alebo malou topánkou. K vzniku poranení kože prispieva aj oslabenie svalov a strata jej pružnosti. Vplyvom zlého prekrvenia sa každý defekt ťažko hojí. Viazne aj ochrana proti baktériám a plesniam a zvyšuje sa náchylnosť rany na infekciu.

Klasifikácia diabetickej nohy

Stupeň postihnutia hodnotíme stupňom 1 až 5. Prvý stupeň označuje povrchové poškodenie pokožky, v ďalších dvoch stupňoch je postihnuté podkožie a väzivo. Neskôr sa rozvíja gangréna, najprv s miestnymi prejavmi, neskôr celej nohy. Pri gangréne sa tkanivo v dôsledku nedostatočnej výživy a vplyvom baktérií rozkladá a ohrozuje život pacienta otravou krvi a zlyhaním organizmu. Niekedy je nutné nohu postihnutú gangrénou amputovať.

Ošetrenie diabetickej nohy

Pri ošetrení diabetickej nohy je potrebné ranu očistiť od odumretého tkaniva, pôsobiť preventívne proti infekcii a maximálne podporovať hojenie. Je vhodné dodržiavať princípy vlhkého hojenia.

Na prevenciu infekcie sú vhodné antiseptické roztoky Prontosan®, Braunol® alebo Argogen spray®, na krytie rany potom výrobky radu Askina® zo sortimentu firmy B. Braun. S výberom prostriedkov na ošetrenie diabetickej nohy pomôžu zamestnanci predajne zdravotníckych potrieb Zelena hviezda.

Ako zvládnuť starostlivosť o diabetickú nohu

Pri všetkých chronických ranách platí zásada poraneniam predchádzať a nezľahčovať ich. Medzi všeobecné odporúčania patrí na prvom mieste liečba (kompenzácia) cukrovky a ďalších pridružených ochorení. Ďalej je potrebné myslieť na životosprávu, nefajčiť, nepiť alkohol a jesť zdravú stravu, vyhýbať sa zaťaženiu nôh, teda dlhému státiu a dlhému chodeniu.

Ako sa starať o nohy

Vzhľadom na obmedzenú citlivosť nemusí diabetik poranenia zistiť včas. Nohy si musí kontrolovať, napríklad s pomocou zrkadla. Mal by sa vo väčšej miere starať o kožu nôh, premasťovať ju a liečiť plesňové ochorenia. Zraneniam nohy môže predchádzať používaním ponožiek a obuvi vhodnej pre diabetikov a tým, že nebude chodiť naboso. Odstránenie kurích ôk, otlakov a pedikúru je vhodné prenechať odborníkom. Problémy súvisiace s diabetickou nohou pomôže riešiť aj podologická ambulancia či poradňa spolupracujúca s diabetológmi.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok