30. 9. 2019
Vytlačiť Poslať na e-mail

Na liečbu zle sa hojacich rán, predovšetkým preležanín, vredov predkolenia a diabetickej nohy používame celý rad prípravkov a zdravotníckeho materiálu, ktoré ovplyvňujú jednotlivé fázy hojenia. Prednosť dávame krytiu, ktoré umožňuje vlhké hojenie rán.

Antiseptické prípravky

Úlohou imunitného systému je zbaviť ranu mikroorganizmov, čomu môžeme pomôcť antiseptickými prípravkami, ktoré odstránia z rany infekciu. Obsahujú látky na báze antibiotík, aj látky, ktoré uľahčujú ich prenikanie bakteriálnym biofilmom.

  • Antiseptické roztoky používame na oplachy a pomáhajú aj pri odstraňovaní obväzov prilepených k rane.
  • Antiseptiká vo forme gélu nechávame v rane až do ďalšieho preväzu, pôsobia teda antisepticky dlhší čas, podobne ako pasta so striebornými iónmi.
  • Ďalšou možnosťou je využitie krytia v podobe gázy napustenej antiseptickou masťou, prípadne obväzov obsahujúcich strieborné ióny.

Odstránenie odumretého tkaniva

Bunky imunitného systému dokážu rozložiť aj vlastné odumreté tkanivo. Je to však pomalý proces,ktorý hojenie brzdí, a nekrotické tkanivo je súčasne terénom pre nasadnutie mikrobiálnej infekcie. Existuje niekoľko možností, prípadne ich kombinácie, ako ranu mŕtveho tkaniva zbaviť.

  • Odumreté tkanivo od živého oddelí chirurg pomocou svojich nástrojov.
  • Niektoré pracoviská v poslednom období využívajú larvy muchy bzučivky zelenej, ktoré mŕtve tkanivo v rane konzumujú.
  • Je možné využiť aj prípravky vo forme masti alebo gélu s obsahom enzýmov, ktoré nekrotické tkanivo rozložia, prípadne pripravia na chirurgický zákrok.
  • Ľudské telo obsahuje aj enzýmy schopné rozložiť nekrotické tkanivo. Tieto enzýmy stačí podporiť vhodným vlhkým prostredím a rozložené tkanivo pohltiť špeciálnym krytím.

Regulácia zápalového výpotku (exsudátu)

Ranu je možné „vysúšať“ nepriľnavým krytím, ktoré dokáže tento výpotok pohltiť a nebezpečenstvo rozvoja infekcie zmierniť.

Podpora tvorby nového tkaniva

Novotvorbu granulačného tkaniva a epitelu podporuje krytie založené na princípe vlhkého hojenia. Tento druh obväzového materiálu novo vzniknuté tkanivo chráni, udržiava v rane optimálne prostredie, predovšetkým vlhkosť a teplotu, reguluje aj množstvo exsudátu a pri preväzovaní sa ľahko odstraňuje.

Mnohé z týchto moderných materiálov sú dostupné v predajniach zdravotníckych potrieb a je možné ich používať aj v domácej starostlivosti. Starostlivosťou o chronické rany sa zaoberajú špecializované centrá liečby chronických rán (http://www.cslr.cz/Informace-pro-praxi/Databaze-certifik-pracovist/).

Antiseptické vlastnosti majú napríklad prípravky značky Prontosan®, Braunol®, Argogen spray® alebo krytie Braunovidon® a Askina®. Na ošetrenie chronických rán a vlhké hojenie je možné odporučiť napríklad krytie značky Askina® a značku Linovera® či Askina® Barier film® na prevenciu. S výberom správneho typu zdravotníckeho materiálu vám poradia v predajniach zdravotníckych potrieb Zelenia hviezda.

Poradňa

Poradňa

Spýtajte sa, poradíme

Nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch a veciach, ktoré s tým súvisia. Spýtajte sa nás na to, čo vás trápi, a my vám poradíme. Tiež sa môžete pozrieť na odpovede na otázky, ktoré položili iní už pred vami, alebo si prečítať príbehy našich pacientov.

Poradňa
Mohlo by sa vám páčiť
Starostlivosť a hojenie dekubitov a preležanín
Preležaniny (dekubity) a ich ošetrovanie

Hlavnou príčinou vzniku preležanín je dlhšie trvajúce stlačenie drobných ciev v mäkkom tkanive medzi...

Celý článok
Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie
Chráňte sa: Operačná rana ako „spúšťač“ infekcie

Na prevenciu infekcií v mieste chirurgického výkonu by sme nemali zabúdať. Najmä pri operáciách...

Celý článok
Domácí lěkárnička
Máte správne vybavenú domácu lekárničku?

Súčasná situácia okolo pandémie koronavírusu spomalila život celej planéty, nielen Českej republiky...

Celý článok